- Snitt (beståtte)
- 3,78–3,91B
- Stryk
- 0,2–0,5 %
- Kandidater
- 394–436
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,93–4,07 blant beståtte
3,93–4,07 med stryk
13–15 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,78–3,91
- Snitt med stryk
- 3,77–3,91
- Strykprosent
- 0,2–0,5 %
- Med bokstavkarakter
- 394–436
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 13–15 | 3,93–4,07 (B) | 0 % |
| 2024 | 32–34 | 3,50–3,56 (B) | 0 % |
| 2023 | 14–16 | 3,38–3,64 (C–B) | 0 % |
| 2022 | 20 | 4,15 (B) | 0 % |
| 2021 | 17 | 4,18 (B) | 0 % |
| 2020 | 20 | 4,25 (B) | 0 % |
| 2019 | 14–16 | 3,20–3,47 (C) | 0 % |
| 2018 | 11 | 4,09 (B) | 0 % |
| 2017 | 23–25 | 3,67–3,79 (B) | 0 % |
| 2016 | 21–23 | 3,95–4,05 (B) | 0 % |
| 2015 | 18–22 | 3,48–3,79 (C–B) | 0 % |
| 2014 | 20–23 | 3,76–3,91 (B) | 0 % |
| 2013 | 13–14 | 3,71–3,77 (B) | 0 % |
| 2012 | 11–12 | 3,67–3,73 (B) | 0 % |
| 2011 | 23–26 | 3,77–3,88 (B) | 4–8 % |
| 2010 | 30–32 | 4,00–4,06 (B) | 0 % |
| 2009 | 18–20 | 3,72–3,85 (B) | 0 % |
| 2008 | 15–17 | 3,50–3,69 (B) | 0 % |
| 2007 | 21–24 | 3,83–4,00 (B) | 0 % |
| 2006 | 25–28 | 3,89–4,12 (B) | 0 % |
| 2005 | 11–16 | 3,57–4,00 (B) | 0 % |
| 2004 | 4–5 | 4,25–4,40 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om GEO350
Hva er snittkarakteren i GEO350 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,78–3,91, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 394–436 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i GEO350?
0,2–0,5 % av kandidatene har strøket i GEO350 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i GEO350?
Den vanligste karakteren i GEO350 er B (46–51 % av kandidatene), og 68–73 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir GEO350?
GEO350 Masteroppgave i geografi gir 60,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i GEO350?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere GEO-emner ved UiB
- GEOV101 Innføring i geologi
- GEO131 Mat, miljø og bærekraftig utvikling
- GEOV111 Geofysiske metoder
- GEOV103 Geokjemiske systemer: Jordens og livets byggesteiner
- GEOV102 Ekskursjoner og øvelser i geologi
- GEOV104 Innføring i strukturgeologi og tektonikk
- GEOV107 Innføring i sedimentologi
- GEO281 Miljøforvaltning og planlegging
- GEO111 Landformdannende prosesser
- GEO215 Geografiske informasjonssystemer: Teori og praksis
Emner studentene på GEO350 også tar
- GEO308 Vitenskapsteori og forskningsdesign for geografer 486 kandidater
- GEO310 Skrivekurs og prosjektskildring 456 kandidater
- GEO306 Metoder i samfunnsgeografi 394 kandidater
- GEO328 Planlegging og stedsutvikling 77 kandidater
- GEO337 Political Ecology: Critical Perspectives on Environmental Governance 233 kandidater
- GEO316 Practical Skills in Remote Sensing and Spatial analysis 89 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 394–436 kandidater tatt GEO350 (Masteroppgave i geografi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,78–3,91 (B), den vanligste karakteren er B, og 68–73 % ender på A eller B. 0,2–0,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,2–0,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

