- Snitt (beståtte)
- 3,47–3,62C–B
- Stryk
- 1–2,1 %
- Kandidater
- 289–318
- År
- 2010–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2010–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,90–4,00 blant beståtte
3,90–4,00 med stryk
19–20 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,47–3,62
- Snitt med stryk
- 3,41–3,58
- Strykprosent
- 1–2,1 %
- Med bokstavkarakter
- 289–318
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 19–20 | 3,90–4,00 (B) | 0 % |
| 2024 | 23 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2023 | 16–17 | 3,82–3,94 (B) | 0 % |
| 2022 | 14–16 | 3,50–3,79 (B) | 0 % |
| 2021 | 18–20 | 3,55–3,78 (B) | 0 % |
| 2020 | 7–10 | 3,44–3,88 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 10–12 | 3,36–3,64 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 9–10 | 4,30–4,44 (B) | 0 % |
| 2017 | 16–19 | 3,11–3,41 (C) | 0 % |
| 2016 | 17–19 | 3,61–3,78 (B) | 0 % |
| 2015 | 25–26 | 3,29 (C) | 4–8 % |
| 2014 | 25–27 | 3,41–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2013 | 29–33 | 3,32–3,50 (C–B) | 3–7 % |
| 2012 | 21–22 | 3,27–3,38 (C) | 0 % |
| 2011 | 30–32 | 2,97–3,03 (C) | 3–6 % |
| 2010 | 10–12 | 3,36–3,64 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om GEOV112
Hva er snittkarakteren i GEOV112 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,47–3,62, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 289–318 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i GEOV112?
1–2,1 % av kandidatene har strøket i GEOV112 ved UiB i perioden 2010–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i GEOV112?
Den vanligste karakteren i GEOV112 er B (31–34 % av kandidatene), og 52–57 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir GEOV112?
GEOV112 Den faste jords fysikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar GEOV112?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører GEOV112?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i GEOV112?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere GEOV-emner ved UiB
- GEOV101 Innføring i geologi
- GEOV111 Geofysiske metoder
- GEOV103 Geokjemiske systemer: Jordens og livets byggesteiner
- GEOV102 Ekskursjoner og øvelser i geologi
- GEOV104 Innføring i strukturgeologi og tektonikk
- GEOV107 Innføring i sedimentologi
- GEOV109 Geokjemiske systemer: Samspill mellom geologiske og biologiske prosesser
- GEOV260 Petroleumsgeologi
- GEOV399 Masteroppgave i geovitenskap
- GEOV272 Seismisk tolkning
Emner studentene på GEOV112 også tar
- GEOV110 Innføring i eksogene prosesser og paleoklima 524 kandidaterTas også på Bachelorprogram i geovitenskap
- GEOV114 Innføring i geobiologi 291 kandidaterTas også på Bachelorprogram i geovitenskap
- KJEM109 Kjemi grunnkurs 564 kandidaterTas også på Bachelorprogram i geovitenskap
- GEOV205 Geografiske informasjonssystem: Teori og praksis 196 kandidaterTas også på Bachelorprogram i geovitenskap
- GEOV113 Refleksjonsseismisk datainnsamling og prosessering 311 kandidaterTas også på Bachelorprogram i geovitenskap
- NOR-INTRO Kort innføringskurs i norsk språk 3 058 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2010–2025 har 289–318 kandidater tatt GEOV112 (Den faste jords fysikk) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,47–3,62 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 52–57 % ender på A eller B. 1–2,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1–2,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

