Hopp til innhold

INF234: Algoritmer

Snitt (beståtte)
2,84–2,88C
Stryk
8,3–9 %
Kandidater
1 660–1 706
År
2004–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 2,46 blant beståtte

2,24 med stryk

145 kandidater

6
A4 %
17
B12 %
38
C26 %
42
D29 %
29
E20 %
13
F9 %
H2004H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2004: 3,00H2005: 3,23H2006: 2,95V2007: 2,50–3,00H2007: 2,84V2008: 2,20–3,25H2008: 3,12–3,21H2009: 2,77H2010: 2,91V2011: 2,33–3,67H2011: 2,76–2,88H2012: 2,92V2013: 2,63–3,00H2013: 2,95H2014: 2,93V2015: 2,38–2,56H2015: 2,92V2016: 3,25–3,40H2016: 2,65V2017: 1,50–1,75H2017: 3,09V2018: 2,67–3,33H2018: 2,98V2019: 3,47–3,79H2019: 2,99H2020: 2,71V2021: 1,77–2,19H2021: 3,04V2022: 4,33–4,67H2022: 2,98–3,00V2023: 3,43–3,67H2023: 3,05V2024: 2,44–2,76H2024: 2,55V2025: 2,07–2,13H2025: 2,46H2004V2011H2016V2021H20252,46

Stryk per termin

75 %37.5 %H2004: 2–4 %H2005: 12 %H2006: 15 %V2007: 30–38 %H2007: 14 %V2008: 33–50 %H2008: 12 %H2009: 3–5 %H2010: 10 %V2011: 43–60 %H2011: 28–29 %H2012: 0 %V2013: 9–20 %H2013: 14 %H2014: 13 %V2015: 10–20 %H2015: 2–4 %V2016: 0 %H2016: 2–4 %V2017: 0 %H2017: 4 %V2018: 8–22 %H2018: 4 %V2019: 6–13 %H2019: 4 %H2020: 5 %V2021: 6–13 %H2021: 4 %V2022: 43–60 %H2022: 10 %V2023: 10–22 %H2023: 5 %V2024: 22–25 %H2024: 10 %V2025: 16–17 %H2025: 9 %H2004V2011H2016V2021H20259 %
8–9
A139–147
16–17
B274–284
32–33
C552–556
20–21
D340–345
13 %
E214–223
8–9
F141–151

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,84–2,88
Snitt med stryk
2,59–2,64
Strykprosent
8,3–9 %
Med bokstavkarakter
1 660–1 706

År for år

22 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
20251632,42–2,43 (D)10 %
2024146–1492,53–2,58 (C)12 %
2023121–1243,07–3,09 (C)6–7 %
2022104–1073,01–3,06 (C)12–13 %
2021155–1602,92–2,95 (C)4–5 %
20201112,71 (C)5 %
201989–933,08–3,12 (C)4–6 %
2018101–1062,95–3,01 (C)5–6 %
201788–902,97–2,98 (C)3 %
201653–552,69–2,72 (C)2–4 %
201559–622,84–2,86 (C)3–7 %
2014472,93 (C)13 %
201360–632,90–2,96 (C)13–15 %
2012392,92 (C)0 %
201139–432,71–2,96 (C)30–33 %
2010392,91 (C)10 %
200936–372,77 (C)3–5 %
200833–372,97–3,21 (C)16–18 %
200751–532,79–2,86 (C)17–18 %
2006482,95 (C)15 %
2005343,23 (C)12 %
200444–453,00 (C)2–4 %

Ofte stilte spørsmål om INF234

Hva er snittkarakteren i INF234 ved UiB?

Snittet blant beståtte er 2,84–2,88, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 660–1 706 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i INF234?

8,3–9 % av kandidatene har strøket i INF234 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i INF234?

Den vanligste karakteren i INF234 er C (32–33 % av kandidatene), og 24–26 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir INF234?

INF234 Algoritmer gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.

Hvem tar INF234?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hva ligger du an til i INF234?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere INF-emner ved UiB

Emner studentene på INF234 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2004–2025 har 1 660–1 706 kandidater tatt INF234 (Algoritmer) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 2,84–2,88 (C), den vanligste karakteren er C, og 24–26 % ender på A eller B. 8,3–9 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8,3–9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.