- Snitt (beståtte)
- 3,40–3,50C
- Stryk
- 2,5–4,5 %
- Kandidater
- 459–498
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,97–4,03 blant beståtte
3,77–3,92 med stryk
37–39 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,40–3,50
- Snitt med stryk
- 3,25–3,41
- Strykprosent
- 2,5–4,5 %
- Med bokstavkarakter
- 459–498
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 37–39 | 3,97–4,03 (B) | 3–5 % |
| 2024 | 30–32 | 3,23–3,31 (C) | 3–6 % |
| 2023 | 25–27 | 3,20–3,29 (C) | 4–8 % |
| 2022 | 18–19 | 3,63–3,72 (B) | 0 % |
| 2021 | 25–26 | 3,77–3,84 (B) | 0 % |
| 2020 | 31 | 3,35 (C) | 0 % |
| 2019 | 46–49 | 3,00–3,07 (C) | 2–4 % |
| 2018 | 27–30 | 3,19–3,33 (C) | 3–7 % |
| 2017 | 22–24 | 3,58–3,77 (B) | 0 % |
| 2016 | 15–17 | 3,35–3,60 (C–B) | 0 % |
| 2015 | 12–15 | 3,25–3,58 (C–B) | 7–15 % |
| 2014 | 6–9 | 3,14–3,63 (C–B) | 0 % |
| 2013 | 22–24 | 3,39–3,52 (C–B) | 0 % |
| 2012 | 22–23 | 3,45–3,52 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 16–17 | 3,71–3,81 (B) | 0 % |
| 2010 | 29–30 | 3,70–3,76 (B) | 0 % |
| 2009 | 18–19 | 3,53 (B) | 6–11 % |
| 2008 | 18–20 | 3,33–3,41 (C) | 5–11 % |
| 2007 | 7–9 | 3,71–3,83 (B) | 13–25 % |
| 2006 | 13–15 | 2,50–2,70 (C) | 20–23 % |
| 2005 | 5–7 | 2,60–2,86 (C) | 0 % |
| 2004 | 15–16 | 3,13–3,20 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om KJEM250
Hva er snittkarakteren i KJEM250 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,40–3,50, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 459–498 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i KJEM250?
2,5–4,5 % av kandidatene har strøket i KJEM250 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i KJEM250?
Den vanligste karakteren i KJEM250 er B (35–38 % av kandidatene), og 46–50 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir KJEM250?
KJEM250 Analytisk kjemi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar KJEM250?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører KJEM250?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i KJEM250?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere KJEM-emner ved UiB
Emner studentene på KJEM250 også tar
- MAT102 Brukerkurs i matematikk II 1 587 kandidaterTas også på Bachelorprogram i kjemi
- KJEM124 Kjemisk syntese og analyse 142 kandidaterTas også på Bachelorprogram i kjemi
- KJEM215 Molekylær fysikalsk kjemi 65 kandidaterTas også på Bachelorprogram i kjemi
- KJEM291 Vitenskapelig formidling 75 kandidaterTas også på Bachelorprogram i kjemi
- KJEM299 Bachelorprosjekt i kjemi 77 kandidaterTas også på Bachelorprogram i kjemi
- MTEK100 Innføring i medisinsk teknologi 214 kandidaterTas også på Integrert masterprogram i medisinsk teknologi (sivilingeniør)
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 459–498 kandidater tatt KJEM250 (Analytisk kjemi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,40–3,50 (C), den vanligste karakteren er B, og 46–50 % ender på A eller B. 2,5–4,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,5–4,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

