- Snitt (beståtte)
- 3,30–3,52C–B
- Stryk
- 9,3–13,3 %
- Kandidater
- 255–297
- År
- 2009–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2009–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,44–3,77 blant beståtte
3,44–3,77 med stryk
13–16 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,30–3,52
- Snitt med stryk
- 2,90–3,17
- Strykprosent
- 9,3–13,3 %
- Med bokstavkarakter
- 255–297
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 13–16 | 3,44–3,77 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 8–12 | 2,70–3,30 (C) | 0 % |
| 2023 | 10–13 | 2,91–3,18 (C) | 0 % |
| 2022 | 18–20 | 3,33–3,47 (C) | 5–11 % |
| 2021 | 23–25 | 4,04–4,14 (B) | 4–8 % |
| 2020 | 25–27 | 3,52–3,63 (B) | 4–8 % |
| 2019 | 18–20 | 3,25–3,50 (C–B) | 20–22 % |
| 2018 | 24–25 | 3,42–3,45 (C) | 20–21 % |
| 2017 | 12–13 | 2,92–3,08 (C) | 0 % |
| 2016 | 13–17 | 3,07–3,46 (C) | 6–14 % |
| 2015 | 12–15 | 3,23–3,55 (C–B) | 7–15 % |
| 2014 | 10–14 | 2,91–3,40 (C) | 8–18 % |
| 2013 | 17–20 | 2,42–2,69 (D–C) | 30–35 % |
| 2012 | 14–17 | 2,93–3,21 (C) | 6–13 % |
| 2011 | 16–18 | 3,80–3,81 (B) | 6–12 % |
| 2010 | 9–10 | 4,20–4,22 (B) | 0 % |
| 2009 | 13–15 | 3,10–3,50 (C–B) | 27–31 % |
Ofte stilte spørsmål om LING121
Hva er snittkarakteren i LING121 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,30–3,52, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 255–297 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i LING121?
9,3–13,3 % av kandidatene har strøket i LING121 ved UiB i perioden 2009–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir LING121?
LING121 Fonologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar LING121?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i LING121?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere LING-emner ved UiB
Mest tatte emner ved Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier
- NOR-U1 Kurs i norsk språk og kultur for fremmedspråklige studenter, trinn 1 4 478 kandidater
- NOR-INTRO Kort innføringskurs i norsk språk 3 058 kandidater
- NOR-U2 Kurs i norsk språk og kultur for fremmedspråklige studenter, trinn 2 2 914 kandidater
- NOR-U3 Kurs i norsk språk og kultur for fremmedspråklige studenter, trinn 3 2 762 kandidater
- NOLI102 Nordisk: Litteratur etter 1900 1 537 kandidater
- NOR-U01 Introduksjonskurs i norsk 1 338 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2009–2025 har 255–297 kandidater tatt LING121 (Fonologi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,30–3,52 (C–B), og 40–47 % ender på A eller B. 9,3–13,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 9,3–13,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

