MEDSTA: Medisinsk statistikk
- Snitt (beståtte)
- 3,49C
- Stryk
- 3,4 %
- Kandidater
- 2 296
- År
- 2008–2025
V2025
41 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,49
- Snitt med stryk
- 3,41
- Strykprosent
- 3,4 %
- Med bokstavkarakter
- 1 886
410 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 673 | 75 % | 3,48 | 2,7 % |
| Menn | 562 | 25 % | 3,56 | 0,5 % |
Av 2 235 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2025.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 41 | – | 0 % |
| 2024 | 57 | – | 14 % |
| 2023 | 46 | – | 9 % |
| 2022 | 80 | – | 23 % |
| 2021 | 64 | – | 0 % |
| 2020 | 63 | – | 0 % |
| 2019 | 59 | – | 0 % |
| 2018 | 48 | 4,29 (B) | 6 % |
| 2017 | 57 | 3,44 (C) | 9 % |
| 2016 | 48 | 3,29 (C) | 0 % |
| 2015 | 246 | 3,43 (C) | 3 % |
| 2014 | 203 | 3,26 (C) | 2 % |
| 2013 | 235 | 3,32 (C) | 2 % |
| 2012 | 192 | 3,56 (B) | 0 % |
| 2011 | 208 | 3,44 (C) | 3 % |
| 2010 | 213 | 3,54 (B) | 2 % |
| 2009 | 213 | 3,75 (B) | 2 % |
| 2008 | 223 | 3,55 (B) | 3 % |
Ofte stilte spørsmål om MEDSTA
Hva er snittkarakteren i MEDSTA ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,49, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 886 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MEDSTA?
3,4 % av kandidatene har strøket i MEDSTA ved UiB i perioden 2008–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MEDSTA?
Den vanligste karakteren i MEDSTA er C (33 % av kandidatene), og 49 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MEDSTA?
MEDSTA Medisinsk statistikk gir 5,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar MEDSTA?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MEDSTA?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MEDSTA?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MEDSTA-emner ved UiB
- MEDSTATA Medisinsk Statistikk med Stata
- MEDSTA2 Regresjonsmodeller i medisinsk forskning
- MEDSTAT1 Innføringskurs i statistikk for forskere i medisin
- MEDSTAT3 Analyse av longitudinelle data med Stata
- MEDSTAT1A Innføringskurs i statistikk for forskere i medisin
- MEDSTAT2-B Regresjonsmodeller i medisinsk forskning
- MEDSTA3 Analysis of longitudinal and correlated data
- MEDSTAT2 Regresjonsmodeller i medisinsk forskning
- MEDSTAVOPPG1 Hovedoppgave del 1
- MEDSTAV7 Sjuende semester Vestlandslegen Stavanger
Emner studentene på MEDSTA også tar
- FARM260 Molekylær cellebiologi 962 kandidater
- FARM150 Biokjemi 952 kandidater
- NUTR115 Ernæringsbiokjemi 340 kandidater
- NUTR203 Ernæringsfysiologi - makronæringsstoffer 254 kandidater
- NUTRFYS Menneskets fysiologi 394 kandidater
- NUTR100 Innføring i klinisk ernæring 159 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 2 296 kandidater tatt MEDSTA (Medisinsk statistikk) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,49 (C), den vanligste karakteren er C, og 49 % ender på A eller B. 3,4 % av kandidatene stryker. I 2018 endte snittet på 4,29 (B) – opp fra 3,44 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

