- Snitt (beståtte)
- 3,33–3,48C
- Stryk
- 4–6,7 %
- Kandidater
- 348–388
- År
- 2008–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,06–3,29 blant beståtte
3,06–3,29 med stryk
16–18 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,33–3,48
- Snitt med stryk
- 3,12–3,33
- Strykprosent
- 4–6,7 %
- Med bokstavkarakter
- 348–388
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 16–18 | 3,06–3,29 (C) | 0 % |
| 2024 | 19–21 | 3,48–3,68 (C–B) | 0 % |
| 2023 | 11–14 | 2,67–3,08 (C) | 0 % |
| 2022 | 18–21 | 3,06–3,28 (C) | 5–11 % |
| 2021 | 29–31 | 3,63–3,74 (B) | 10 % |
| 2020 | 25–26 | 3,63 (B) | 4–8 % |
| 2019 | 26–28 | 3,35–3,44 (C) | 4–7 % |
| 2018 | 17–20 | 3,41–3,59 (C–B) | 5–11 % |
| 2017 | 13 | 3,15 (C) | 0 % |
| 2016 | 15–17 | 3,19–3,38 (C) | 0 % |
| 2015 | 22–24 | 3,43–3,57 (C–B) | 0 % |
| 2014 | 17–20 | 3,53–3,71 (B) | 5–11 % |
| 2013 | 15–18 | 3,07–3,13 (C) | 6–13 % |
| 2012 | 18–20 | 3,35–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 18–21 | 3,56–3,72 (B) | 5–11 % |
| 2010 | 35–38 | 3,19–3,27 (C) | 11–14 % |
| 2009 | 16–19 | 3,28–3,59 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 18–19 | 3,47 (C) | 6–11 % |
Ofte stilte spørsmål om MOL310
Hva er snittkarakteren i MOL310 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,33–3,48, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 348–388 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MOL310?
4–6,7 % av kandidatene har strøket i MOL310 ved UiB i perioden 2008–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MOL310?
Den vanligste karakteren i MOL310 er B (34–38 % av kandidatene), og 45–51 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MOL310?
MOL310 Strukturell Molekylærbiologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i MOL310?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MOL-emner ved UiB
- MOL100 Innføring i molekylærbiologi
- MOL200 Metabolisme; reaksjoner, regulering og kompartmentalisering
- MOL201 Molekylær cellebiologi
- MOL203 Genstruktur og -funksjon
- MOL204 Anvendt bioinformatikk
- MOL270 Bioetikk
- MOL221 Eksperimentell molekylærbiologi I
- MOL222 Eksperimentell molekylærbiologi II
- MOL202 Eksperimentell molekylærbiologi
- MOL103 Genstruktur, - funksjon og applikasjoner
Emner studentene på MOL310 også tar
- MOL300 Praktisk biokjemi og molekylærbiologi 287 kandidater
- MOL399 Masteroppgave i molekylærbiologi 164 kandidater
- MOL220 Teknikker, modellsystemer og aktuelle forskningstema i molekylærbiologi 40 kandidater
- MOL213 Utviklingsgenetikk 261 kandidater
- MOL210 LIPIDER: molekylære, cellulære og biokjemiske egenskaper ved helse og sykdommer 173 kandidater
- MOL320 Biofysikalske metoder for molekylærbiologer 29 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 348–388 kandidater tatt MOL310 (Strukturell Molekylærbiologi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,33–3,48 (C), den vanligste karakteren er B, og 45–51 % ender på A eller B. 4–6,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4–6,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

