Hopp til innhold

OD1ORBI2: Oral biologi del 2

Snitt (beståtte)
3,25–3,26C
Stryk
2,3–3,1 %
Kandidater
636–644
År
2008–2021

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2021

52 kandidater

52
Bestått100 %
0
Ikke bestått0 %
V2008V2021

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2008: 2,89–2,93V2009: 3,09V2010: 3,37V2011: 3,22V2012: 2,95V2013: 2,90V2014: 3,33V2015: 3,46V2016: 3,40V2017: 3,40V2018: 3,44V2019: 3,06–3,10V2020: 3,67–3,70V2008V2011V2015V2018V2021

Stryk per termin

25 %12.5 %V2008: 2–4 %V2009: 0 %V2010: 7 %V2011: 0 %V2012: 0 %V2013: 0 %V2014: 0 %V2015: 6 %V2016: 2–4 %V2017: 9 %V2018: 2–4 %V2019: 2–4 %V2020: 2–4 %V2021: 0 %V2008V2011V2015V2018V20210 %
9–10
A54–56
35 %
B205
32 %
C187
13 %
D76–77
8 %
E47
3 %
F15–20

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,25–3,26
Snitt med stryk
3,14–3,17
Strykprosent
2,3–3,1 %
Med bokstavkarakter
584–592

52 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner42781 %3,430,0 %
Menn10119 %3,120,0 %

Av 528 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 84 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2008–2021.

År for år

14 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202152–0 %
202048–503,67–3,70 (B)2–4 %
201948–503,06–3,10 (C)2–4 %
201849–503,44 (C)2–4 %
2017473,40 (C)9 %
201644–453,40 (C)2–4 %
2015493,46 (C)6 %
2014393,33 (C)0 %
2013412,90 (C)0 %
2012402,95 (C)0 %
2011453,22 (C)0 %
2010443,37 (C)7 %
2009453,09 (C)0 %
200845–472,89–2,93 (C)2–4 %

Ofte stilte spørsmål om OD1ORBI2

Hva er snittkarakteren i OD1ORBI2 ved UiB?

Snittet blant beståtte er 3,25–3,26, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 584–592 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2021, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i OD1ORBI2?

2,3–3,1 % av kandidatene har strøket i OD1ORBI2 ved UiB i perioden 2008–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i OD1ORBI2?

Den vanligste karakteren i OD1ORBI2 er B (35 % av kandidatene), og 44–45 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir OD1ORBI2?

OD1ORBI2 Oral biologi del 2 gir 7,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.

Hvem tar OD1ORBI2?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører OD1ORBI2?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i OD1ORBI2?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere OD-emner ved UiB

Emner studentene på OD1ORBI2 også tar

Fra Integrert masterprogram i odontologi: studentene der tar både OD1ORBI2 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2008–2021 har 636–644 kandidater tatt OD1ORBI2 (Oral biologi del 2) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,25–3,26 (C), den vanligste karakteren er B, og 44–45 % ender på A eller B. 2,3–3,1 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,3–3,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.