PED110: Innføring i pedagogikk
- Snitt (beståtte)
- 3,31C
- Stryk
- 0,4 %
- Kandidater
- 825
- År
- 2016–2025
H2025
snitt 3,35 blant beståtte
3,25 med stryk
97 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,31
- Snitt med stryk
- 3,30
- Strykprosent
- 0,4 %
- Med bokstavkarakter
- 825
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 681 | 86 % | 3,33 | 0,0 % |
| Menn | 114 | 14 % | 3,18 | 0,0 % |
Av 795 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 97 | 3,35 (C) | 3 % |
| 2024 | 77 | 3,22 (C) | 0 % |
| 2023 | 73 | 3,37 (C) | 0 % |
| 2022 | 87 | 3,24 (C) | 0 % |
| 2021 | 71 | 3,24 (C) | 0 % |
| 2020 | 75 | 3,33 (C) | 0 % |
| 2019 | 79 | 3,43 (C) | 0 % |
| 2018 | 123 | 3,25 (C) | 0 % |
| 2017 | 77 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2016 | 66 | 3,41 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om PED110
Hva er snittkarakteren i PED110 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,31, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 825 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PED110?
0,4 % av kandidatene har strøket i PED110 ved UiB i perioden 2016–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PED110?
Den vanligste karakteren i PED110 er C (45 % av kandidatene), og 39 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PED110?
PED110 Innføring i pedagogikk gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar PED110?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører PED110?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i PED110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere PED-emner ved UiB
- PEDA101 Praktisk pedagogikk - pedagogikk 1. semester
- PEDA102 Praktisk pedagogikk - pedagogikk 2. semester
- PED112 Pedagogiske perspektiv på læring
- PEDA120 Læreren og elevene
- PEDA121 Læreren i klasserommet
- PEDA122 Skolen i samfunnet
- PED111 Pedagogisk filosofi
- PEDA123 Lærerens profesjonsutvikling
- PED113 Læring i og for arbeidslivet
- PEDA111 Innføring i pedagogikk
Emnekoden PED110 ved andre læresteder
- Universitetet i Agder 192 kandidater
Mest tatte emner ved Institutt for pedagogikk
- PED114 Utdanning i et samfunn i endring 482 kandidater
- POH100 Innføring i pedagogikk og helsefremmende arbeid 421 kandidater
- PED200 Education in a Changing Society 385 kandidater
- PEDA112 Læringsprosessens møtepunkt: Læring, undervisning og vurdering 331 kandidater
- PED212 Bacheloroppgave i pedagogikk 317 kandidater
- SPED100 Innføring i spesialpedagogikk 314 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2025 har 825 kandidater tatt PED110 (Innføring i pedagogikk) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,31 (C), den vanligste karakteren er C, og 39 % ender på A eller B. 0,4 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,35 (C) – opp fra 3,22 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

