PSYK113: Innføring i metode
- Snitt (beståtte)
- 3,09C
- Stryk
- 5,7 %
- Kandidater
- 3 297
- År
- 2016–2025
H2025
snitt 2,96 blant beståtte
2,45 med stryk
307 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,09
- Snitt med stryk
- 2,91
- Strykprosent
- 5,7 %
- Med bokstavkarakter
- 3 297
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 2 592 | 80 % | 3,13 | 5,0 % |
| Menn | 638 | 20 % | 2,99 | 6,4 % |
Av 3 230 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 325 | 2,96 (C) | 17 % |
| 2024 | 255 | 3,03 (C) | 5 % |
| 2023 | 255 | 2,87 (C) | 5 % |
| 2022 | 295 | 2,94 (C) | 2 % |
| 2021 | 322 | 2,95 (C) | 5 % |
| 2020 | 457 | 3,11 (C) | 5 % |
| 2019 | 399 | 3,21 (C) | 5 % |
| 2018 | 341 | 3,21 (C) | 5 % |
| 2017 | 358 | 3,29 (C) | 6 % |
| 2016 | 290 | 3,16 (C) | 3 % |
Ofte stilte spørsmål om PSYK113
Hva er snittkarakteren i PSYK113 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,09, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 3 297 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PSYK113?
5,7 % av kandidatene har strøket i PSYK113 ved UiB i perioden 2016–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PSYK113?
Den vanligste karakteren i PSYK113 er C (39 % av kandidatene), og 31 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PSYK113?
PSYK113 Innføring i metode gir 5,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar PSYK113?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i PSYK113?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere PSYK-emner ved UiB
- PSYK100 Innføring i psykologi
- PSYK109 Motivasjonspsykologi
- PSYK106 Personalpsykologi
- PSYK102 Generell psykologi 2
- PSYK101 Generell psykologi 1
- PSYK112 Sosial- og personlighetspsykologi
- PSYK111 Innføring i psykologi og psykologiens historie
- PSYK114 Utviklings-, kognitiv og biologisk psykologi
- PSYK110 Arbeids- og organisasjonspsykologi
- PSYK115 Døgnrytmer, søvn og atferd
Emner studentene på PSYK113 også tar
- DIGI110 Fantastiske Data 1 230 kandidater
- PSYK117 Innføring i operativ psykologi og menneskelige faktorer i operative situasjoner 818 kandidater
- PSYK202 Metode 1 083 kandidater
- PSYK208 Affekt og kognisjon 970 kandidater
- PSYK207 Læring og atferdspsykologi 1 142 kandidater
- PSYK122 Praktisk forskningsmetode 119 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2025 har 3 297 kandidater tatt PSYK113 (Innføring i metode) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,09 (C), den vanligste karakteren er C, og 31 % ender på A eller B. 5,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,96 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

