SAMPOL110: Stats- og nasjonsbygging - institusjoner og aktører
- Snitt (beståtte)
- 3,15C
- Stryk
- 3 %
- Kandidater
- 1 301
- År
- 2004–2014
V2014
snitt 3,00 blant beståtte
3,00 med stryk
4 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,15
- Snitt med stryk
- 3,05
- Strykprosent
- 3 %
- Med bokstavkarakter
- 1 301
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 624 | 50 % | 3,20 | 2,2 % |
| Menn | 612 | 50 % | 3,15 | 2,0 % |
Av 1 236 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2014.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2014 | 4 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2013 | 123 | 2,90 (C) | 0 % |
| 2012 | 150 | 3,19 (C) | 3 % |
| 2011 | 164 | 3,09 (C) | 3 % |
| 2010 | 135 | 3,09 (C) | 10 % |
| 2009 | 132 | 3,10 (C) | 2 % |
| 2008 | 135 | 3,22 (C) | 0 % |
| 2007 | 112 | 3,08 (C) | 4 % |
| 2006 | 107 | 3,13 (C) | 9 % |
| 2005 | 119 | 3,20 (C) | 0 % |
| 2004 | 120 | 3,47 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om SAMPOL110
Hva er snittkarakteren i SAMPOL110 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,15, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 301 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2014, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SAMPOL110?
3 % av kandidatene har strøket i SAMPOL110 ved UiB i perioden 2004–2014.
Hvilken karakter er vanligst i SAMPOL110?
Den vanligste karakteren i SAMPOL110 er C (42 % av kandidatene), og 34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SAMPOL110?
SAMPOL110 Stats- og nasjonsbygging - institusjoner og aktører gir 30,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i SAMPOL110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere SAMPOL-emner ved UiB
- SAMPOL115 Democracy and Democratization
- SAMPOL100 Innføring i sammenliknende politikk
- SAMPOL105 Stats- og nasjonsbygging
- SAMPOL106 Politiske institusjoner i etablerte demokrati
- SAMPOL107 Politisk mobilisering
- SAMPOL103 Innføring i politiske ideologier
- SAMPOL120 Scandinavian Politics and Government
- SAMPOL260 Bacheloroppgave i sammenliknende politikk
- SAMPOL226 Populism and its Consequences for Liberal Democracy
- SAMPOL214 Political Economy
Mest tatte emner ved Institutt for sammenliknende politikk
- EUR101 Innføring i europeisk historie og politikk 906 kandidater
- SAMPOL250 Bacheloroppgave i sammenliknende politikk 808 kandidater
- SAMPOL270 American Government and Politics 728 kandidater
- SAMPOL215 EU Institutions and Politics 627 kandidater
- EUR105 European Union Institutions, Politics, and Policies 616 kandidater
- SAMPOL205 Regions, Federalism and EU Integration 599 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2014 har 1 301 kandidater tatt SAMPOL110 (Stats- og nasjonsbygging - institusjoner og aktører) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,15 (C), den vanligste karakteren er C, og 34 % ender på A eller B. 3 % av kandidatene stryker. I 2014 endte snittet på 3,00 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2014, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

