- Snitt (beståtte)
- 2,99–3,20C
- Stryk
- 1–2,3 %
- Kandidater
- 254–297
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,86–3,22 blant beståtte
2,86–3,22 med stryk
7–10 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,99–3,20
- Snitt med stryk
- 2,92–3,17
- Strykprosent
- 1–2,3 %
- Med bokstavkarakter
- 254–297
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 7–10 | 2,86–3,22 (C) | 0 % |
| 2023 | 5–7 | 3,14–3,40 (C) | 0 % |
| 2022 | 11–12 | 2,75–2,91 (C) | 0 % |
| 2020 | 5–7 | 2,00–2,50 (D–C) | 0 % |
| 2019 | 5–7 | 2,83–3,17 (C) | 0 % |
| 2018 | 7–10 | 2,86–3,14 (C) | 11–25 % |
| 2017 | 15–16 | 3,07–3,19 (C) | 0 % |
| 2016 | 6–9 | 3,38–3,86 (C–B) | 0 % |
| 2015 | 12–15 | 2,93–3,31 (C) | 0 % |
| 2014 | 11–13 | 3,00–3,23 (C) | 0 % |
| 2013 | 19–21 | 2,95–3,11 (C) | 0 % |
| 2012 | 24–26 | 2,84–3,00 (C) | 0 % |
| 2011 | 9–14 | 2,70–3,30 (C) | 8–20 % |
| 2010 | 18–19 | 3,06–3,16 (C) | 0 % |
| 2009 | 20–24 | 3,19–3,45 (C) | 4–10 % |
| 2008 | 16 | 3,25 (C) | 0 % |
| 2007 | 16–17 | 2,82–2,94 (C) | 0 % |
| 2006 | 13–15 | 3,36–3,57 (C–B) | 0 % |
| 2005 | 19–21 | 2,80–3,00 (C) | 0 % |
| 2004 | 16–18 | 3,29–3,53 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ANT2210
Hva er snittkarakteren i ANT2210 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 2,99–3,20, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 254–297 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ANT2210?
1–2,3 % av kandidatene har strøket i ANT2210 ved UiO i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ANT2210?
Den vanligste karakteren i ANT2210 er C (37–44 % av kandidatene), og 29–37 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ANT2210?
ANT2210 Antikkens Roma gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i ANT2210?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ANT-emner ved UiO
- ANT1100 Antikkens verden
- ANT2800 Antikkens mytologi
- ANT1500 Antikken gjennom tidene
- ANTH4010 Advanced Anthropological Theory
- ANTH4030 Advanced Anthropological Methods
- ANTH4100 Core Themes in Contemporary Anthropology
- ANT2700 Antikkens litteratur i oversettelse
- ANTH4020 Academic Writing and Project Development
- ANTH4200 Fieldwork
- ANTH4150 Ethnography, in practice
Emner studentene på ANT2210 også tar
- RETKLA1101 Klassisk retorikk 895 kandidater
- SLAV2101 Ukrainsk for slavister 68 kandidater
- SLAV2102 Ukrainsk for slavister 2 57 kandidater
- IDE1105 Vestens idéer fra 1600 til vår egen tid 479 kandidater
- ROMA2020 Roma - sted og symbol 134 kandidater
- KIN1500 Kinas samfunn og politikk: introduksjon 702 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 254–297 kandidater tatt ANT2210 (Antikkens Roma) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 2,99–3,20 (C), den vanligste karakteren er C, og 29–37 % ender på A eller B. 1–2,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1–2,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

