- Snitt (beståtte)
- 3,35–3,62C–B
- Stryk
- 3,4–7 %
- Kandidater
- 237–300
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 4,00 blant beståtte
4,00 med stryk
3 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,35–3,62
- Snitt med stryk
- 3,15–3,48
- Strykprosent
- 3,4–7 %
- Med bokstavkarakter
- 237–300
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 13–15 | 3,71–3,86 (B) | 0 % |
| 2024 | 14 | 3,50 (B) | 0 % |
| 2023 | 12–16 | 2,92–3,33 (C) | 7–15 % |
| 2022 | 16 | 3,56 (B) | 0 % |
| 2021 | 8–12 | 3,00–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2020 | 18–24 | 2,84–3,11 (C) | 4–11 % |
| 2019 | 9–12 | 3,63–4,00 (B) | 25–33 % |
| 2018 | 7–11 | 3,14–3,63 (C–B) | 10–25 % |
| 2017 | 12–18 | 2,92–3,33 (C) | 13–29 % |
| 2016 | 6–9 | 2,14–2,63 (D–C) | 0 % |
| 2015 | 8–10 | 4,40–4,63 (B–A) | 0 % |
| 2014 | 21–27 | 3,33–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2013 | 10–12 | 3,83–4,10 (B) | 0 % |
| 2012 | 12–14 | 3,46–3,69 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 10–14 | 3,10–3,45 (C) | 8–18 % |
| 2010 | 10–13 | 3,08–3,45 (C) | 0 % |
| 2009 | 14–17 | 3,00–3,33 (C) | 0 % |
| 2008 | 18–23 | 3,75–4,06 (B) | 5–11 % |
| 2007 | 10–12 | 3,64–3,82 (B) | 0 % |
| 2006 | 5–6 | 3,67–3,80 (B) | 0 % |
| 2005 | 4–5 | 4,20–4,50 (B–A) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ARK4090
Hva er snittkarakteren i ARK4090 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,35–3,62, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 237–300 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ARK4090?
3,4–7 % av kandidatene har strøket i ARK4090 ved UiO i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ARK4090?
Den vanligste karakteren i ARK4090 er C (25–33 % av kandidatene), og 41–53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ARK4090?
ARK4090 Masteroppgave i arkeologi gir 60,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i ARK4090?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ARK-emner ved UiO
- ARK1000 Innføring i arkeologi
- ARK1030 Jernalder- og middelalderarkeologi i Nord-Europa med vekt på Norden
- ARK1020 Klassisk arkeologi - middelhavsarkeologi
- ARK1010 Europeisk forhistorie fra paleolitikum til bronsealder
- ARK2000 Arkeologisk teori og faghistorie
- ARK2110 Arkeologisk kulturminneforvaltning
- ARKIV1020 Arkivdanning - organisasjon, systemer og rutiner
- ARK2130 From the Bronze Age to the Vikings and Beyond. Archaeological Analysis of Past Technology
- ARK2031 Fordypning i jernalder, vikingtid- og middelalderarkeologi: Identitet, kjønn, landskap og sosial interaksjon
- ARK4310 Arkeologisk feltkurs
Emner studentene på ARK4090 også tar
- ARK4250 Prosjektbeskrivelse i arkeologi 178 kandidater
- ARK4300 GIS for arkeologer 231 kandidater
- ARK4050 Arkeologi og formidling 101 kandidater
- ARK4180 Arkeologisk praksis 112 kandidater
- ARK4070 Environmental Archaeology and Archaeometry 192 kandidater
- KONS4050 Analytiske metoder i konservering 124 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 237–300 kandidater tatt ARK4090 (Masteroppgave i arkeologi) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,35–3,62 (C–B), den vanligste karakteren er C, og 41–53 % ender på A eller B. 3,4–7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,4–7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

