- Snitt (beståtte)
- 3,26–3,30C
- Stryk
- 3,6–5 %
- Kandidater
- 688–712
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,61 blant beståtte
3,42–3,51 med stryk
37–38 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,26–3,30
- Snitt med stryk
- 3,10–3,18
- Strykprosent
- 3,6–5 %
- Med bokstavkarakter
- 688–712
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 37–38 | 3,61 (B) | 3–5 % |
| 2024 | 29–31 | 3,48–3,57 (C–B) | 3–7 % |
| 2023 | 29–30 | 3,71 (B) | 3–7 % |
| 2022 | 41–42 | 3,37–3,41 (C) | 10 % |
| 2021 | 50–51 | 3,51 (B) | 2–4 % |
| 2020 | 27 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2019 | 44–45 | 3,23 (C) | 2–4 % |
| 2018 | 20–21 | 3,29–3,40 (C) | 0 % |
| 2017 | 25–26 | 2,72–2,81 (C) | 0 % |
| 2016 | 15–17 | 3,21–3,33 (C) | 6–13 % |
| 2015 | 21–22 | 3,18–3,29 (C) | 0 % |
| 2014 | 39–40 | 2,91–2,97 (C) | 13 % |
| 2013 | 44 | 3,10 (C) | 7 % |
| 2012 | 22–23 | 3,29 (C) | 5–9 % |
| 2011 | 28 | 2,89 (C) | 0 % |
| 2010 | 26–28 | 2,96–3,08 (C) | 11–12 % |
| 2009 | 35–37 | 3,31–3,38 (C) | 3–6 % |
| 2008 | 22–23 | 3,30–3,41 (C) | 0 % |
| 2007 | 53–54 | 3,15 (C) | 2–4 % |
| 2006 | 32 | 3,72 (B) | 0 % |
| 2005 | 20–22 | 3,45–3,65 (C–B) | 0 % |
| 2004 | 29–31 | 3,14–3,21 (C) | 3–7 % |
Ofte stilte spørsmål om ECON4325
Hva er snittkarakteren i ECON4325 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,26–3,30, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 688–712 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ECON4325?
3,6–5 % av kandidatene har strøket i ECON4325 ved UiO i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ECON4325?
Den vanligste karakteren i ECON4325 er B (28–29 % av kandidatene), og 43–45 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ECON4325?
ECON4325 Monetary Policy gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar ECON4325?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ECON4325?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ECON4325?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ECON-emner ved UiO
- ECON1210 Mikroøkonomi 1
- ECON1310 Makroøkonomi 1
- ECON2310 Makroøkonomi 2
- ECON1410 Internasjonal økonomi
- ECON2130 Statistikk 1
- ECON2200 Matematikk I/Mikro I (MM1)
- ECON1910 Poverty and Distribution in Developing Countries
- ECON1220 Velferd og økonomisk politikk
- ECON4310 Macroeconomic Theory
- ECON3610 Samfunnsøkonomisk lønnsomhet og økonomisk politikk
Emner studentene på ECON4325 også tar
- ECON4091 Master Thesis 665 kandidater
- ECON4220 Microeconomics 3 426 kandidater
- ECON4120 Mathematics 2: Calculus and linear algebra 1 745 kandidater
- ECON4170 Data science for economists 300 kandidater
- ECON4915 Development Economics 882 kandidater
- ECON4510 Finance Theory 390 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 688–712 kandidater tatt ECON4325 (Monetary Policy) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,26–3,30 (C), den vanligste karakteren er B, og 43–45 % ender på A eller B. 3,6–5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,6–5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

