- Snitt (beståtte)
- 3,21–3,28C
- Stryk
- 3,9–5,7 %
- Kandidater
- 635–673
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,89–3,11 blant beståtte
2,89–3,11 med stryk
18–20 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,21–3,28
- Snitt med stryk
- 3,03–3,15
- Strykprosent
- 3,9–5,7 %
- Med bokstavkarakter
- 635–673
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 18–20 | 2,89–3,11 (C) | 0 % |
| 2024 | 23 | 3,61 (B) | 22 % |
| 2023 | 12–14 | 3,29–3,58 (C–B) | 0 % |
| 2022 | 8–12 | 2,78–3,14 (C) | 9–22 % |
| 2021 | 10–11 | 3,70–3,82 (B) | 0 % |
| 2020 | 6–9 | 3,38–3,86 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 15–18 | 3,31–3,50 (C–B) | 6–13 % |
| 2018 | 15–16 | 3,40–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2017 | 14–17 | 3,00–3,21 (C) | 6–13 % |
| 2016 | 9–12 | 3,00–3,30 (C) | 0 % |
| 2015 | 14–16 | 3,38–3,50 (C–B) | 7–13 % |
| 2014 | 33–35 | 3,36–3,44 (C) | 3–6 % |
| 2013 | 34–36 | 3,26–3,33 (C) | 3–6 % |
| 2012 | 38–39 | 3,16–3,21 (C) | 0 % |
| 2011 | 48–49 | 3,26 (C) | 2–4 % |
| 2010 | 34–36 | 3,24–3,30 (C) | 3–6 % |
| 2009 | 34–36 | 3,13–3,26 (C) | 11–12 % |
| 2008 | 47–48 | 3,30 (C) | 2–4 % |
| 2007 | 51 | 3,02 (C) | 6 % |
| 2006 | 49–51 | 3,14–3,19 (C) | 2–4 % |
| 2005 | 69–70 | 3,21 (C) | 1–3 % |
| 2004 | 54 | 3,16 (C) | 6 % |
Ofte stilte spørsmål om EURO1000
Hva er snittkarakteren i EURO1000 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,21–3,28, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 635–673 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i EURO1000?
3,9–5,7 % av kandidatene har strøket i EURO1000 ved UiO i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i EURO1000?
Den vanligste karakteren i EURO1000 er C (32–34 % av kandidatene), og 39–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir EURO1000?
EURO1000 Europa og EU: historisk innføring gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar EURO1000?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører EURO1000?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i EURO1000?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere EURO-emner ved UiO
Emner studentene på EURO1000 også tar
Fra Statsvitenskap: studentene der tar både EURO1000 og disse.
- STV1400 Offentlig politikk og administrasjon 7 685 kandidater
- STV1100 Politisk teori 7 076 kandidater
- STV1010 Politisk analyse 1: Forskningsdesign og kvalitative metoder 982 kandidater
- STV1020 Politisk analyse 2: Forskningsdesign og kvantitative metoder 6 048 kandidater
- STV1300 Comparative Politics 7 196 kandidater
- STV3090 Bacheloroppgave i statsvitenskap 2 242 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 635–673 kandidater tatt EURO1000 (Europa og EU: historisk innføring) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,21–3,28 (C), den vanligste karakteren er C, og 39–41 % ender på A eller B. 3,9–5,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,9–5,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

