Hopp til innhold

EXFAC03-MUS: Examen facultatum for musikkvitenskap

Snitt (beståtte)
3,42–3,45C
Stryk
1,4–2,3 %
Kandidater
553–567
År
2012–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2012–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 3,40 blant beståtte

3,40 med stryk

35 kandidater

3
A9 %
11
B31 %
18
C51 %
3
D9 %
0
E0 %
0
F0 %
H2012H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2012: 3,76–3,80H2013: 3,58H2014: 3,55–3,64H2015: 3,45–3,51H2016: 3,33H2017: 3,36–3,44H2018: 3,20–3,24H2019: 3,23H2020: 3,39H2021: 3,39–3,48H2022: 3,41–3,47V2024: 3,61–3,65V2025: 3,15–3,20H2025: 3,40H2012H2015H2019H2022H20253,40

Stryk per termin

25 %12.5 %H2012: 2–5 %H2013: 2–4 %H2014: 0 %H2015: 0 %H2016: 0 %H2017: 0 %H2018: 2–4 %H2019: 6 %H2020: 2–5 %H2021: 0 %H2022: 3–5 %V2024: 0 %V2025: 0 %H2025: 0 %H2012H2015H2019H2022H20250 %
14 %
A79–80
33–34
B187
34–35
C193
13 %
D73–74
2–4
E13–20
1–2
F8–13

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,42–3,45
Snitt med stryk
3,34–3,40
Strykprosent
1,4–2,3 %
Med bokstavkarakter
553–567

År for år

13 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202574–753,27–3,29 (C)0 %
202455–563,61–3,65 (B)0 %
202237–393,41–3,47 (C)3–5 %
202127–283,39–3,48 (C)0 %
202042–433,39 (C)2–5 %
2019503,23 (C)6 %
201846–483,20–3,24 (C)2–4 %
201727–283,36–3,44 (C)0 %
2016423,33 (C)0 %
201539–403,45–3,51 (C–B)0 %
201428–293,55–3,64 (B)0 %
201344–453,58 (B)2–4 %
201242–443,76–3,80 (B)2–5 %

Ofte stilte spørsmål om EXFAC03-MUS

Hva er snittkarakteren i EXFAC03-MUS ved UiO?

Snittet blant beståtte er 3,42–3,45, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 553–567 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2012–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i EXFAC03-MUS?

1,4–2,3 % av kandidatene har strøket i EXFAC03-MUS ved UiO i perioden 2012–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i EXFAC03-MUS?

Den vanligste karakteren i EXFAC03-MUS er C (34–35 % av kandidatene), og 47–48 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir EXFAC03-MUS?

EXFAC03-MUS Examen facultatum for musikkvitenskap gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.

Hvem tar EXFAC03-MUS?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører EXFAC03-MUS?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i EXFAC03-MUS?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere EXFAC-emner ved UiO

Emner studentene på EXFAC03-MUS også tar

Fra Musikkvitenskap: studentene der tar både EXFAC03-MUS og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2012–2025 har 553–567 kandidater tatt EXFAC03-MUS (Examen facultatum for musikkvitenskap) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,42–3,45 (C), den vanligste karakteren er C, og 47–48 % ender på A eller B. 1,4–2,3 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2012–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,4–2,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.