Hopp til innhold

FARM2140: Farmasøytisk mikrobiologi

Snitt (beståtte)
2,87–2,88C
Stryk
15,4–15,7 %
Kandidater
414
År
2019–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2025

snitt 2,93 blant beståtte

2,69 med stryk

61 kandidater

3
A5 %
12
B20 %
24
C39 %
12
D20 %
5
E8 %
5
F8 %
V2019V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2019: 3,18V2020: 3,00V2021: 2,98V2022: 2,70–2,76V2023: 2,78V2024: 2,63–2,66V2025: 2,93V2019V2021V2022V2024V20252,93

Stryk per termin

25 %12.5 %V2019: 25 %V2020: 24 %V2021: 15 %V2022: 19–20 %V2023: 2–5 %V2024: 11 %V2025: 8 %V2019V2021V2022V2024V20258 %
4 %
A13–15
20 %
B72
34 %
C123
18 %
D64
10 %
E37
14 %
F50–51

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,87–2,88
Snitt med stryk
2,46–2,48
Strykprosent
15,4–15,7 %
Med bokstavkarakter
359

55 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner29378 %2,9216,4 %
Menn8422 %2,629,5 %

Av 377 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2019–2025.

År for år

7 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2025612,93 (C)8 %
202472–732,63–2,66 (C)11 %
202342–432,78 (C)2–5 %
202246–472,70–2,76 (C)19–20 %
2021662,98 (C)15 %
2020593,00 (C)24 %
2019683,18 (C)25 %

Ofte stilte spørsmål om FARM2140

Hva er snittkarakteren i FARM2140 ved UiO?

Snittet blant beståtte er 2,87–2,88, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 359 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i FARM2140?

15,4–15,7 % av kandidatene har strøket i FARM2140 ved UiO i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i FARM2140?

Den vanligste karakteren i FARM2140 er C (34 % av kandidatene), og 24 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir FARM2140?

FARM2140 Farmasøytisk mikrobiologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.

Hvem tar FARM2140?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører FARM2140?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i FARM2140?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere FARM-emner ved UiO

Emner studentene på FARM2140 også tar

Fra Farmasi, 5-årig studium: studentene der tar både FARM2140 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2019–2025 har 414 kandidater tatt FARM2140 (Farmasøytisk mikrobiologi) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 2,87–2,88 (C), den vanligste karakteren er C, og 24 % ender på A eller B. 15,4–15,7 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 15,4–15,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.