Hopp til innhold

FRM4110: Anvendt statistikk for farmasøyter

Snitt (beståtte)
3,91–3,94B
Stryk
1,1–1,8 %
Kandidater
622–634
År
2008–2020

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2020. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2020

35 kandidater

35
Bestått100 %
0
Ikke bestått0 %
V2008V2020

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2008: 4,09–4,13V2009: 4,05–4,09V2010: 4,12V2011: 4,14–4,18V2012: 4,10–4,14V2013: 4,15–4,20V2014: 3,36V2015: 3,68–3,73V2016: 3,45–3,50V2017: 3,60–3,65V2018: 4,20V2019: 4,11V2008V2011V2014V2017V2020

Stryk per termin

25 %12.5 %V2008: 0 %V2009: 0 %V2010: 0 %V2011: 0 %V2012: 0 %V2013: 0 %V2014: 0 %V2015: 5 %V2016: 2–4 %V2017: 2–4 %V2018: 2–4 %V2019: 3–5 %V2020: 0 %V2008V2011V2014V2017V20200 %
26–27
A158
46–47
B273
19–20
C115
4–5
D24–29
2 %
E10–13
1–2
F7–11

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,91–3,94
Snitt med stryk
3,84–3,89
Strykprosent
1,1–1,8 %
Med bokstavkarakter
587–599

35 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner49385 %4,000,6 %
Menn8615 %4,050,0 %

Av 579 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2008–2020.

År for år

13 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202035–0 %
201939–404,11 (B)3–5 %
201845–464,20 (B)2–4 %
201747–493,60–3,65 (B)2–4 %
201651–533,45–3,50 (C–B)2–4 %
201559–603,68–3,73 (B)5 %
2014533,36 (C)0 %
201340–414,15–4,20 (B)0 %
201259–604,10–4,14 (B)0 %
201157–584,14–4,18 (B)0 %
2010494,12 (B)0 %
200943–444,05–4,09 (B)0 %
200845–464,09–4,13 (B)0 %

Ofte stilte spørsmål om FRM4110

Hva er snittkarakteren i FRM4110 ved UiO?

Snittet blant beståtte er 3,91–3,94, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 587–599 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2020, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i FRM4110?

1,1–1,8 % av kandidatene har strøket i FRM4110 ved UiO i perioden 2008–2020. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i FRM4110?

Den vanligste karakteren i FRM4110 er B (46–47 % av kandidatene), og 72–73 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir FRM4110?

FRM4110 Anvendt statistikk for farmasøyter gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.

Hva ligger du an til i FRM4110?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere FRM-emner ved UiO

Mest tatte emner ved Farmasøytisk institutt

Kort oppsummert

I perioden 2008–2020 har 622–634 kandidater tatt FRM4110 (Anvendt statistikk for farmasøyter) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,91–3,94 (B), den vanligste karakteren er B, og 72–73 % ender på A eller B. 1,1–1,8 % av kandidatene stryker. I 2019 endte snittet på 4,11 (B) – omtrent som året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2020, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,1–1,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.