FYS1001: Innføring i fysikk
- Snitt (beståtte)
- 2,79C
- Stryk
- 15,9 %
- Kandidater
- 1 584
- År
- 2018–2025
V2025
snitt 2,65 blant beståtte
2,11 med stryk
220 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,79
- Snitt med stryk
- 2,31
- Strykprosent
- 15,9 %
- Med bokstavkarakter
- 1 401
183 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 992 | 63 % | 2,72 | 17,2 % |
| Menn | 588 | 37 % | 2,88 | 13,8 % |
Av 1 580 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 99 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2025.
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 220 | 2,65 (C) | 20 % |
| 2024 | 187 | 2,66 (C) | 24 % |
| 2023 | 189 | 2,81 (C) | 21 % |
| 2022 | 147 | 2,70 (C) | 10 % |
| 2021 | 186 | 2,86 (C) | 9 % |
| 2020 | 183 | – | 8 % |
| 2019 | 241 | 2,74 (C) | 15 % |
| 2018 | 231 | 3,03 (C) | 19 % |
Ofte stilte spørsmål om FYS1001
Hva er snittkarakteren i FYS1001 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 2,79, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 401 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FYS1001?
15,9 % av kandidatene har strøket i FYS1001 ved UiO i perioden 2018–2025.
Hvilken karakter er vanligst i FYS1001?
Den vanligste karakteren i FYS1001 er C (27 % av kandidatene), og 23 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FYS1001?
FYS1001 Innføring i fysikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar FYS1001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FYS1001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FYS1001?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere FYS-emner ved UiO
- FYS1000 Fysikk - basisfag for naturvitenskap og medisin
- FYS-MEK1110 Mekanikk
- FYS1120 Elektromagnetisme
- FYS2140 Kvantefysikk
- FYS2130 Svingninger og bølger
- FYS2160 Termodynamikk og statistisk fysikk
- FYS3140 Matematiske metoder i fysikk
- FYS3110 Kvantemekanikk
- FYS1210 Elektronikk med prosjektoppgaver
- FYS2150 Eksperimentalfysikk
Emnekoden FYS1001 ved andre læresteder
- Universitetet i Innlandet 38 kandidater
- Høgskolen i Innlandet 35 kandidater
Emner studentene på FYS1001 også tar
- BIOS1110 Celle- og molekylærbiologi 1 614 kandidater
- BIOS1150 Biologisk mangfold 1 122 kandidater
- BIOS1120 Fysiologi 1 107 kandidater
- BIOS1140 Evolusjon og genetikk 1 007 kandidater
- BIOS1100 Innføring i beregningsmodeller for biovitenskap 1 119 kandidater
- BIOS1130 Biokjemi 1 877 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 1 584 kandidater tatt FYS1001 (Innføring i fysikk) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 2,79 (C), den vanligste karakteren er C, og 23 % ender på A eller B. 15,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,65 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

