Hopp til innhold

HFIN4210: Finance and Investment

Snitt (beståtte)
3,31–3,34C
Stryk
3,8–4,7 %
Kandidater
443–454
År
2014–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2025

snitt 2,81 blant beståtte

2,81 med stryk

57 kandidater

4
A7 %
15
B26 %
14
C25 %
14
D25 %
10
E18 %
0
F0 %
V2014V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2014: 3,65V2015: 3,43–3,64V2016: 3,56V2017: 3,17–3,33V2018: 3,23V2019: 4,12–4,18V2021: 3,67–3,72V2022: 3,07V2023: 3,09V2024: 3,22V2025: 2,81V2014V2017V2020V2022V20252,81

Stryk per termin

25 %12.5 %V2014: 0 %V2015: 6–13 %V2016: 0 %V2017: 5–11 %V2018: 0 %V2019: 0 %V2020: 10 %V2021: 2–4 %V2022: 16 %V2023: 2–4 %V2024: 0 %V2025: 0 %V2014V2017V2020V2022V20250 %
17–18
A69–71
27–28
B113–114
28–29
C117–118
14–15
D58–59
8–9
E33–35
3–4
F13–17

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,31–3,34
Snitt med stryk
3,17–3,23
Strykprosent
3,8–4,7 %
Med bokstavkarakter
403–414

40 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner27375 %3,214,0 %
Menn9225 %3,480,0 %

Av 365 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 84 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.

År for år

12 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2025572,81 (C)0 %
2024553,22 (C)0 %
202345–463,09 (C)2–4 %
2022553,07 (C)16 %
202148–503,67–3,72 (B)2–4 %
202040–10 %
201932–344,12–4,18 (B)0 %
2018303,23 (C)0 %
201718–213,17–3,33 (C)5–11 %
2016323,56 (B)0 %
201514–173,43–3,64 (C–B)6–13 %
2014173,65 (B)0 %

Ofte stilte spørsmål om HFIN4210

Hva er snittkarakteren i HFIN4210 ved UiO?

Snittet blant beståtte er 3,31–3,34, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 403–414 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i HFIN4210?

3,8–4,7 % av kandidatene har strøket i HFIN4210 ved UiO i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i HFIN4210?

Den vanligste karakteren i HFIN4210 er C (28–29 % av kandidatene), og 44–46 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir HFIN4210?

HFIN4210 Finance and Investment gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.

Hva ligger du an til i HFIN4210?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere HFIN-emner ved UiO

Emner studentene på HFIN4210 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2014–2025 har 443–454 kandidater tatt HFIN4210 (Finance and Investment) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,31–3,34 (C), den vanligste karakteren er C, og 44–46 % ender på A eller B. 3,8–4,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,81 (C) – ned fra 3,22 året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,8–4,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.