- Snitt (beståtte)
- 4,19–4,28B
- Stryk
- 0,8–1,7 %
- Kandidater
- 477–504
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 4,30–4,59 blant beståtte
4,30–4,59 med stryk
17–20 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 4,19–4,28
- Snitt med stryk
- 4,12–4,25
- Strykprosent
- 0,8–1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 477–504
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 17–20 | 4,30–4,59 (B–A) | 0 % |
| 2024 | 21–23 | 4,35–4,52 (B–A) | 0 % |
| 2023 | 16–17 | 4,53–4,63 (A) | 0 % |
| 2021 | 23–25 | 4,48–4,50 (B–A) | 4–8 % |
| 2019 | 24–25 | 4,00–4,08 (B) | 0 % |
| 2018 | 28–30 | 4,00–4,07 (B) | 3–7 % |
| 2017 | 27–28 | 4,54–4,59 (A) | 0 % |
| 2016 | 23–25 | 3,84–4,04 (B) | 0 % |
| 2015 | 32–33 | 4,06–4,13 (B) | 0 % |
| 2014 | 27–29 | 4,26–4,35 (B) | 4–7 % |
| 2013 | 18–20 | 4,39–4,47 (B) | 5–11 % |
| 2012 | 27 | 4,26 (B) | 0 % |
| 2011 | 30–31 | 4,16–4,20 (B) | 0 % |
| 2010 | 30–32 | 4,13–4,27 (B) | 0 % |
| 2009 | 32 | 4,25 (B) | 0 % |
| 2008 | 26 | 4,35 (B) | 0 % |
| 2007 | 23–26 | 3,96–4,22 (B) | 0 % |
| 2006 | 14 | 4,43 (B) | 0 % |
| 2005 | 26–27 | 4,11–4,19 (B) | 0 % |
| 2004 | 13–14 | 3,43–3,62 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ISSHF1530
Hva er snittkarakteren i ISSHF1530 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 4,19–4,28, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 477–504 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ISSHF1530?
0,8–1,7 % av kandidatene har strøket i ISSHF1530 ved UiO i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ISSHF1530?
Den vanligste karakteren i ISSHF1530 er A (48–51 % av kandidatene), og 77–81 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ISSHF1530?
ISSHF1530 The Vikings and Medieval Norway gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i ISSHF1530?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ISSHF-emner ved UiO
- ISSHF1142 Norwegian Architecture, Urban Planning & Design
- ISSHF1143 Art in Norway: From the Viking Age to the Present
- ISSHF4957 Media Studies
- ISSHF2060 Gender Equality in the Nordic Countries
- ISSHF4060 Gender Equality in the Nordic Countries
- ISSHF2415 Trends in Scandinavian Film & TV
- ISSHF1144 Norwegian Architecture, Urban Planning and Design
- ISSHF4316 Henrik Ibsen
- ISSHF2020 Gender Equality in the Nordic Countries
Emner studentene på ISSHF1530 også tar
- ISSSV1855 International Politics 511 kandidater
- ISSN0500 Norwegian Life and Society 478 kandidater
- ISSSV1753 The Norwegian Welfare State 364 kandidater
- ISSN1320 From Ibsen to Fosse: An Introduction to Norwegian Literature 239 kandidater
- ISSSV1337 Political Data Science Hackathon 38 kandidater
- ISSSV1810 Peace Scholars Seminar 146 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 477–504 kandidater tatt ISSHF1530 (The Vikings and Medieval Norway) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 4,19–4,28 (B), den vanligste karakteren er A, og 77–81 % ender på A eller B. 0,8–1,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

