- Snitt (beståtte)
- 3,80–3,87B
- Stryk
- 0,5–1 %
- Kandidater
- 417–434
- År
- 2004–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 3,77–3,84 blant beståtte
3,77–3,84 med stryk
25–26 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,80–3,87
- Snitt med stryk
- 3,76–3,85
- Strykprosent
- 0,5–1 %
- Med bokstavkarakter
- 417–434
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 25–26 | 3,77–3,84 (B) | 0 % |
| 2023 | 16–17 | 3,82–3,94 (B) | 0 % |
| 2022 | 22–23 | 3,52–3,64 (B) | 0 % |
| 2021 | 19–20 | 3,85–3,95 (B) | 0 % |
| 2020 | 24–26 | 3,67–3,78 (B) | 4–8 % |
| 2019 | 17 | 3,94 (B) | 0 % |
| 2018 | 22 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2017 | 16–17 | 3,94–4,06 (B) | 0 % |
| 2016 | 17 | 4,06 (B) | 0 % |
| 2015 | 15–16 | 3,67–3,75 (B) | 0 % |
| 2014 | 22–24 | 4,04–4,18 (B) | 0 % |
| 2013 | 24–25 | 4,12–4,21 (B) | 0 % |
| 2012 | 17 | 4,06 (B) | 0 % |
| 2011 | 19 | 4,26 (B) | 0 % |
| 2010 | 19 | 4,21 (B) | 0 % |
| 2009 | 22 | 3,55 (B) | 0 % |
| 2008 | 21–22 | 3,41–3,52 (C–B) | 0 % |
| 2007 | 22–23 | 3,83–3,91 (B) | 0 % |
| 2006 | 16–17 | 3,82–3,94 (B) | 0 % |
| 2005 | 20–21 | 3,38–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2004 | 22–24 | 3,05–3,14 (C) | 4–9 % |
Ofte stilte spørsmål om ISSSV4756
Hva er snittkarakteren i ISSSV4756 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,80–3,87, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 417–434 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ISSSV4756?
0,5–1 % av kandidatene har strøket i ISSSV4756 ved UiO i perioden 2004–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ISSSV4756?
Den vanligste karakteren i ISSSV4756 er B (37–39 % av kandidatene), og 65–67 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ISSSV4756?
ISSSV4756 International Development Studies gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i ISSSV4756?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ISSSV-emner ved UiO
- ISSSV1855 International Politics
- ISSSV1850 Scandinavian Government and Politics
- ISSSV4854 Peace Research
- ISSSV1753 The Norwegian Welfare State
- ISSSV1810 Peace Scholars Seminar
- ISSSV4500 Evidence and Democracy in Times of Crisis (Circle U. Summer School in Democracy)
- ISSSV1337 Political Data Science Hackathon
- ISSSV4855 Peace Research
- ISSSV4385 How Democracies Emerge and Survive
- ISSSV4758 Development, Energy and Sustainability
Emner studentene på ISSSV4756 også tar
- ISSSUM4710 Democratic Governance and the Politics of Poverty 56 kandidater
- ISSHF4060 Gender Equality in the Nordic Countries 93 kandidater
- ISSMF4206 International Community Health 37 kandidater
- ISSJF4712 The Fundamentals of Human Rights 43 kandidater
- ISSMN4030 A Changing Arctic 71 kandidater
- ISSSUM4531 Latin America in the New Global Resource Politics 4 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2024 har 417–434 kandidater tatt ISSSV4756 (International Development Studies) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,80–3,87 (B), den vanligste karakteren er B, og 65–67 % ender på A eller B. 0,5–1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,5–1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

