JUROFF1201: Introduksjon i forvaltningsrett
- Snitt (beståtte)
- 2,96C
- Stryk
- 5,4 %
- Kandidater
- 2 715
- År
- 2004–2025
V2025
236 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,96
- Snitt med stryk
- 2,84
- Strykprosent
- 5,4 %
- Med bokstavkarakter
- 2 306
409 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 844 | 69 % | 2,98 | 4,7 % |
| Menn | 817 | 31 % | 2,90 | 4,2 % |
Av 2 661 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 98 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 236 | – | 12 % |
| 2024 | 189 | 3,15 (C) | 3 % |
| 2023 | 160 | 3,01 (C) | 3 % |
| 2022 | 111 | 3,19 (C) | 0 % |
| 2021 | 69 | 3,05 (C) | 6 % |
| 2020 | 203 | 3,15 (C) | 5 % |
| 2019 | 145 | 3,01 (C) | 0 % |
| 2018 | 107 | 2,97 (C) | 0 % |
| 2017 | 105 | 3,05 (C) | 3 % |
| 2016 | 134 | 2,69 (C) | 4 % |
| 2015 | 122 | 2,74 (C) | 3 % |
| 2014 | 118 | 3,10 (C) | 0 % |
| 2013 | 115 | 3,02 (C) | 5 % |
| 2012 | 113 | 3,11 (C) | 4 % |
| 2011 | 100 | 2,88 (C) | 5 % |
| 2010 | 117 | 2,82 (C) | 11 % |
| 2009 | 117 | 2,83 (C) | 10 % |
| 2008 | 107 | 2,62 (C) | 13 % |
| 2007 | 79 | 3,09 (C) | 5 % |
| 2006 | 95 | 2,51 (C) | 5 % |
| 2005 | 90 | – | 9 % |
| 2004 | 83 | – | 12 % |
Ofte stilte spørsmål om JUROFF1201
Hva er snittkarakteren i JUROFF1201 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 2,96, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 306 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JUROFF1201?
5,4 % av kandidatene har strøket i JUROFF1201 ved UiO i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i JUROFF1201?
Den vanligste karakteren i JUROFF1201 er C (32 % av kandidatene), og 31 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JUROFF1201?
JUROFF1201 Introduksjon i forvaltningsrett gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar JUROFF1201?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører JUROFF1201?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i JUROFF1201?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere JUROFF-emner ved UiO
Emner studentene på JUROFF1201 også tar
- JUS2211 Forvaltningsrett og EØS-rett 5 851 kandidater
- JUS3220 Rettshistorie 3 948 kandidater
- JUS3112 Formuerett I 2 086 kandidater
- JUS4111 Metode og etikk 6 232 kandidater
- JUS2111 Statsforfatningsrett, folkerett og menneskerettigheter 6 062 kandidater
- JUS1211 Privatrett II 6 473 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 2 715 kandidater tatt JUROFF1201 (Introduksjon i forvaltningsrett) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 2,96 (C), den vanligste karakteren er C, og 31 % ender på A eller B. 5,4 % av kandidatene stryker. I 2024 endte snittet på 3,15 (C) – opp fra 3,01 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

