JUS3111: Formuerett I
- Snitt (beståtte)
- 3,02C
- Stryk
- 4,4 %
- Kandidater
- 4 705
- År
- 2011–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2021
snitt 3,37 blant beståtte
3,31–3,34 med stryk
100–101 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,02
- Snitt med stryk
- 2,90
- Strykprosent
- 4,4 %
- Med bokstavkarakter
- 4 470
235 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 3 023 | 65 % | 2,97 | 3,9 % |
| Menn | 1 648 | 35 % | 3,12 | 4,3 % |
Av 4 671 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 99 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2021.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 210 | 3,19 (C) | 3 % |
| 2020 | 527 | 3,08 (C) | 6 % |
| 2019 | 471 | 3,04 (C) | 4 % |
| 2018 | 506 | 3,10 (C) | 6 % |
| 2017 | 496 | 3,02 (C) | 3 % |
| 2016 | 496 | 3,01 (C) | 3 % |
| 2015 | 509 | 2,97 (C) | 3 % |
| 2014 | 477 | 3,02 (C) | 3 % |
| 2013 | 460 | 3,01 (C) | 5 % |
| 2012 | 417 | 2,91 (C) | 6 % |
| 2011 | 136 | 2,99 (C) | 9 % |
Ofte stilte spørsmål om JUS3111
Hva er snittkarakteren i JUS3111 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,02, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 4 470 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JUS3111?
4,4 % av kandidatene har strøket i JUS3111 ved UiO i perioden 2011–2021.
Hvilken karakter er vanligst i JUS3111?
Den vanligste karakteren i JUS3111 er C (33 % av kandidatene), og 32 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JUS3111?
JUS3111 Formuerett I gir 30,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar JUS3111?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører JUS3111?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i JUS3111?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere JUS-emner ved UiO
Emner studentene på JUS3111 også tar
Fra Rettsvitenskap (jus): studentene der tar både JUS3111 og disse.
- JUS3112 Formuerett I 2 086 kandidater
- JUS3213 Formuerett II 1 823 kandidater
- JUR5030 Masteroppgave 7 686 kandidater
- JFEXFAC04 Examen facultatum, rettsvitenskapelig variant 8 117 kandidater
- JUS4121 Rettsøkonomi 1 2 180 kandidater
- JUS4213 Strafferett og straffeprosess 830 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2021 har 4 705 kandidater tatt JUS3111 (Formuerett I) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,02 (C), den vanligste karakteren er C, og 32 % ender på A eller B. 4,4 % av kandidatene stryker. I 2021 endte snittet på 3,19 (C) – opp fra 3,08 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 60–75 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

