- Snitt (beståtte)
- 3,46–3,49C
- Stryk
- 0,4–0,8 %
- Kandidater
- 1 032–1 051
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,29–3,33 blant beståtte
3,29–3,33 med stryk
45–46 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,46–3,49
- Snitt med stryk
- 3,43–3,48
- Strykprosent
- 0,4–0,8 %
- Med bokstavkarakter
- 1 032–1 051
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 838 | 88 % | 3,53 | 0,0 % |
| Menn | 113 | 12 % | 3,47 | 0,0 % |
Av 951 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 45–46 | 3,29–3,33 (C) | 0 % |
| 2024 | 47–50 | 3,34–3,40 (C) | 2–4 % |
| 2023 | 46–47 | 3,13–3,17 (C) | 0 % |
| 2022 | 55 | 3,38 (C) | 0 % |
| 2021 | 56 | 3,89 (B) | 0 % |
| 2020 | 42 | 3,45 (C) | 0 % |
| 2019 | 47–49 | 3,55–3,61 (B) | 2–4 % |
| 2018 | 45–46 | 3,30 (C) | 2–4 % |
| 2017 | 41–42 | 3,48–3,54 (C–B) | 0 % |
| 2016 | 48 | 3,77 (B) | 0 % |
| 2015 | 53 | 3,74 (B) | 0 % |
| 2014 | 42–43 | 3,35–3,40 (C) | 0 % |
| 2013 | 49–50 | 3,44–3,49 (C) | 0 % |
| 2012 | 50 | 3,52 (B) | 0 % |
| 2011 | 38–39 | 3,36–3,42 (C) | 0 % |
| 2010 | 59–60 | 3,53–3,58 (B) | 0 % |
| 2009 | 52–53 | 3,43–3,48 (C) | 0 % |
| 2008 | 50–51 | 3,53–3,58 (B) | 0 % |
| 2007 | 50 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2006 | 53–54 | 3,48–3,53 (C–B) | 0 % |
| 2005 | 59–60 | 3,23–3,27 (C) | 0 % |
| 2004 | 5–7 | 3,25–3,40 (C) | 17–33 % |
Ofte stilte spørsmål om KULKOM1001
Hva er snittkarakteren i KULKOM1001 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,46–3,49, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 032–1 051 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i KULKOM1001?
0,4–0,8 % av kandidatene har strøket i KULKOM1001 ved UiO i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i KULKOM1001?
Den vanligste karakteren i KULKOM1001 er C (38–39 % av kandidatene), og 48 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir KULKOM1001?
KULKOM1001 Innføringsemne: Forståelsesformer og perspektiv gir 20,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar KULKOM1001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i KULKOM1001?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere KULKOM-emner ved UiO
Emner studentene på KULKOM1001 også tar
Fra Kultur og kommunikasjon: studentene der tar både KULKOM1001 og disse.
- MEVIT1700 Digital kultur 1 983 kandidater
- SOS2500 Kulturanalyse, diskurs og semiotikk 1 779 kandidater
- SOSANT1000 Innføring i sosialantropologi 4 275 kandidater
- PSY2500 Språk, kommunikasjon og samfunn 1 969 kandidater
- MEVIT2110 Medie- og kulturteori 1 987 kandidater
- MEVIT2600 Mediepåvirkning - holdninger, atferd og opinionsdanning 470 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 1 032–1 051 kandidater tatt KULKOM1001 (Innføringsemne: Forståelsesformer og perspektiv) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,46–3,49 (C), den vanligste karakteren er C, og 48 % ender på A eller B. 0,4–0,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,4–0,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

