- Snitt (beståtte)
- 3,38–3,61C–B
- Stryk
- 3,3–7,5 %
- Kandidater
- 333–403
- År
- 2005–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 2,63–3,00 blant beståtte
2,63–3,00 med stryk
6–9 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,38–3,61
- Snitt med stryk
- 3,15–3,48
- Strykprosent
- 3,3–7,5 %
- Med bokstavkarakter
- 333–403
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 12–17 | 3,07–3,36 (C) | 6–15 % |
| 2023 | 12–17 | 3,58–3,93 (B) | 6–15 % |
| 2022 | 13–17 | 3,50–3,85 (B) | 6–14 % |
| 2021 | 11–14 | 3,82–4,00 (B) | 8–17 % |
| 2020 | 9–11 | 2,73–3,00 (C) | 0 % |
| 2019 | 14–16 | 2,87–3,13 (C) | 0 % |
| 2018 | 9–11 | 3,10–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2017 | 11–15 | 3,00–3,45 (C) | 7–17 % |
| 2016 | 15–20 | 3,44–3,76 (C–B) | 0 % |
| 2015 | 18–20 | 3,33–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2014 | 27–32 | 3,42–3,63 (C–B) | 7–14 % |
| 2013 | 17–18 | 3,78–3,88 (B) | 0 % |
| 2012 | 16–17 | 3,53–3,63 (B) | 0 % |
| 2011 | 16–22 | 3,50–3,89 (B) | 0 % |
| 2010 | 32–37 | 3,19–3,34 (C) | 6–12 % |
| 2009 | 36–40 | 3,53–3,59 (B) | 5–11 % |
| 2008 | 24–26 | 3,57–3,63 (B) | 4–8 % |
| 2007 | 20–26 | 3,00–3,39 (C) | 0 % |
| 2006 | 16–21 | 3,50–3,72 (B) | 5–12 % |
| 2005 | 5–6 | 4,67–4,80 (A) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om KUN4090
Hva er snittkarakteren i KUN4090 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,38–3,61, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 333–403 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i KUN4090?
3,3–7,5 % av kandidatene har strøket i KUN4090 ved UiO i perioden 2005–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i KUN4090?
Den vanligste karakteren i KUN4090 er C (30–37 % av kandidatene), og 42–52 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir KUN4090?
KUN4090 Masteroppgave i kunsthistorie og visuelle studier gir 60,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i KUN4090?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere KUN-emner ved UiO
- KUN1000 Introduksjon til kunsthistorie
- KUN1002 Billedkunst og arkitektur fra barokk til samtid
- KUN1001 Billedkunst og arkitektur fra antikken til renessansen
- KUN2000 Estetikkens historie
- KUN2001 Kunsthistorisk teori og metode
- KUN1030 Renessanse. Arkitektur og billedkunst ca 1300-1600
- KUN1010 Antikken. Gresk og romersk arkitektur og billedkunst til ca. 300
- KUN1020 Middelalder. Arkitektur og billedkunst ca 300-1300
- KUN1060 Modernisme og samtid. Arkitektur og billedkunst etter 1900
- KUN1050 Romantikk og realisme. 1800-tallets arkitektur og billedkunst
Emner studentene på KUN4090 også tar
- KUN4030 Kunsthistoriens historie og metoder 493 kandidater
- KUN4010 Introduksjon til metodologi og oppgaveskriving 468 kandidater
- KUN4060 Leseemne i kunsthistorie og visuelle studier 71 kandidater
- KUN4020 Fremleggingsseminar, masterprosjekter i kunsthistorie 441 kandidater
- KUN4251 Kunstkritikk, institusjoner, samfunn og praksis 73 kandidater
- KUN4014 Introduksjon til metodologi og prosjektutvikling i kuratering og modernismens kulturarv 73 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2024 har 333–403 kandidater tatt KUN4090 (Masteroppgave i kunsthistorie og visuelle studier) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,38–3,61 (C–B), den vanligste karakteren er C, og 42–52 % ender på A eller B. 3,3–7,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,3–7,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

