MAT1110: Kalkulus og lineær algebra
- Snitt (beståtte)
- 3,08C
- Stryk
- 21,3 %
- Kandidater
- 7 642
- År
- 2004–2025
V2025
snitt 3,43 blant beståtte
2,80 med stryk
407 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,08
- Snitt med stryk
- 2,38
- Strykprosent
- 21,3 %
- Med bokstavkarakter
- 7 168
474 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 2 386 | 31 % | 3,03 | 19,7 % |
| Menn | 5 219 | 69 % | 3,09 | 22,0 % |
Av 7 605 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 99 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 407 | 3,43 (C) | 18 % |
| 2024 | 320 | 3,20 (C) | 24 % |
| 2023 | 267 | 3,51 (B) | 13 % |
| 2022 | 314 | 3,31 (C) | 14 % |
| 2021 | 380 | 3,07 (C) | 8 % |
| 2020 | 474 | – | 2 % |
| 2019 | 461 | 3,18 (C) | 19 % |
| 2018 | 577 | 3,10 (C) | 19 % |
| 2017 | 432 | 2,43 (D) | 43 % |
| 2016 | 423 | 2,97 (C) | 19 % |
| 2015 | 398 | 2,77 (C) | 21 % |
| 2014 | 325 | 3,27 (C) | 17 % |
| 2013 | 301 | 2,98 (C) | 20 % |
| 2012 | 385 | 3,25 (C) | 16 % |
| 2011 | 308 | 2,91 (C) | 23 % |
| 2010 | 247 | 2,75 (C) | 32 % |
| 2009 | 246 | 3,27 (C) | 26 % |
| 2008 | 270 | 2,97 (C) | 32 % |
| 2007 | 275 | 2,93 (C) | 30 % |
| 2006 | 280 | 2,95 (C) | 32 % |
| 2005 | 296 | 2,92 (C) | 31 % |
| 2004 | 256 | 3,10 (C) | 29 % |
Ofte stilte spørsmål om MAT1110
Hva er snittkarakteren i MAT1110 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,08, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 7 168 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAT1110?
21,3 % av kandidatene har strøket i MAT1110 ved UiO i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MAT1110?
Den vanligste karakteren i MAT1110 er C (26 % av kandidatene), og 28 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAT1110?
MAT1110 Kalkulus og lineær algebra gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar MAT1110?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Fysikk og astronomi320 kandidater · 19 %
- Informatikk: robotikk og intelligente systemer244 kandidater · 15 %
- Matematikk med informatikk160 kandidater · 10 %
- Elektronikk, informatikk og teknologi124 kandidater · 7 %
- Lektorprogrammet117 kandidater · 7 %
- Fornybar energi og nanoteknologi106 kandidater · 6 %
- Honours-programmet92 kandidater · 6 %
- Geofysikk og klima66 kandidater · 4 %
Hvor fører MAT1110?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MAT1110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MAT-emner ved UiO
Emner studentene på MAT1110 også tar
- IN1900 Introduksjon i programmering for naturvitenskapelige anvendelser 2 365 kandidater
- FYS2130 Svingninger og bølger 1 670 kandidater
- FYS2140 Kvantefysikk 1 946 kandidater
- AST1010 Astronomi - en kosmisk reise 7 731 kandidater
- FYS1100 Mekanikk og modellering 727 kandidater
- FYS1120 Elektromagnetisme 2 685 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 7 642 kandidater tatt MAT1110 (Kalkulus og lineær algebra) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,08 (C), den vanligste karakteren er C, og 28 % ender på A eller B. 21,3 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,43 (C) – opp fra 3,20 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

