MØNA2504: Kultur og samfunn i Midtøsten
- Snitt (beståtte)
- 3,43C
- Stryk
- 0 %
- Kandidater
- 637
- År
- 2009–2025
H2025
snitt 3,49 blant beståtte
3,49 med stryk
47 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,43
- Snitt med stryk
- 3,43
- Strykprosent
- 0 %
- Med bokstavkarakter
- 637
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 432 | 76 % | 3,52 | 0,0 % |
| Menn | 138 | 24 % | 3,54 | 0,0 % |
Av 570 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 89 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2009–2025.
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 47 | 3,49 (C) | 0 % |
| 2024 | 50 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2023 | 46 | 3,11 (C) | 0 % |
| 2021 | 49 | 3,71 (B) | 0 % |
| 2020 | 43 | 3,42 (C) | 0 % |
| 2019 | 52 | 3,52 (B) | 0 % |
| 2018 | 55 | 3,38 (C) | 0 % |
| 2017 | 44 | 3,57 (B) | 0 % |
| 2016 | 31 | 3,68 (B) | 0 % |
| 2015 | 35 | 3,63 (B) | 0 % |
| 2014 | 27 | 3,59 (B) | 0 % |
| 2013 | 29 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2012 | 41 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2011 | 41 | 3,39 (C) | 0 % |
| 2010 | 23 | 3,04 (C) | 0 % |
| 2009 | 24 | 3,08 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MØNA2504
Hva er snittkarakteren i MØNA2504 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,43, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 637 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MØNA2504?
0 % av kandidatene har strøket i MØNA2504 ved UiO i perioden 2009–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MØNA2504?
Den vanligste karakteren i MØNA2504 er C (35 % av kandidatene), og 47 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MØNA2504?
MØNA2504 Kultur og samfunn i Midtøsten gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar MØNA2504?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MØNA2504?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MØNA2504?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MØNA-emner ved UiO
- MØNA1000 Midtøstens stat og politikk
- MØNA1505 Midtøstens historie
- MØNA3000 Bacheloroppgave i Midtøstenstudier
- MØNA1503 Midtøstens og Nord-Afrikas historie
- MØNA2502 Politisk islam
- MØNA1300 History of Literature in The Modern Middle East
- MØNA1504 Kultur og samfunn i Midtøsten og Nord-Afrika
- MØNA1501 Stat og politikk i Midtøsten og Nord-Afrika
- MØNA2503 Modern Turkey: Politics, Cultures, People
- MØNA2505 Iran in the World: Politics, Society, Praxis
Emner studentene på MØNA2504 også tar
- EXFAC03-EAST Examen facultatum for Øst-Asiastudier 737 kandidater
- ARA1020 Arabisk B 413 kandidater
- JAP1020 Japansk B 316 kandidater
- JAP1010 Japansk A 425 kandidater
- ARA1030 Arabisk C 312 kandidater
- JAP1501 Present-Day Japan 815 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2009–2025 har 637 kandidater tatt MØNA2504 (Kultur og samfunn i Midtøsten) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,43 (C), den vanligste karakteren er C, og 47 % ender på A eller B. 0 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,49 (C) – opp fra 3,36 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

