NORINT0114: Norsk for internasjonale studenter, 60-timers innføringskurs
- Snitt (beståtte)
- 3,51B
- Stryk
- 3,6 %
- Kandidater
- 4 105
- År
- 2007–2025
H2025
snitt 3,47 blant beståtte
3,32 med stryk
111 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,51
- Snitt med stryk
- 3,38
- Strykprosent
- 3,6 %
- Med bokstavkarakter
- 3 911
194 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 2 772 | 69 % | 3,58 | 2,2 % |
| Menn | 1 243 | 31 % | 3,40 | 2,9 % |
Av 4 015 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2007–2025.
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 155 | 3,40 (C) | 5 % |
| 2024 | 177 | 3,49 (C) | 6 % |
| 2023 | 184 | 3,52 (B) | 2 % |
| 2022 | 188 | 3,17 (C) | 5 % |
| 2021 | 122 | – | 0 % |
| 2020 | 72 | – | 0 % |
| 2019 | 227 | 3,17 (C) | 4 % |
| 2018 | 210 | 3,56 (B) | 4 % |
| 2017 | 280 | 3,99 (B) | 3 % |
| 2016 | 338 | 3,80 (B) | 2 % |
| 2015 | 323 | 3,70 (B) | 2 % |
| 2014 | 299 | 3,49 (C) | 3 % |
| 2013 | 280 | 3,55 (B) | 2 % |
| 2012 | 260 | 3,49 (C) | 4 % |
| 2011 | 236 | 3,47 (C) | 5 % |
| 2010 | 261 | 3,59 (B) | 6 % |
| 2009 | 212 | 3,03 (C) | 5 % |
| 2008 | 168 | 3,20 (C) | 2 % |
| 2007 | 113 | 3,48 (C) | 7 % |
Ofte stilte spørsmål om NORINT0114
Hva er snittkarakteren i NORINT0114 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,51, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 3 911 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i NORINT0114?
3,6 % av kandidatene har strøket i NORINT0114 ved UiO i perioden 2007–2025.
Hvilken karakter er vanligst i NORINT0114?
Den vanligste karakteren i NORINT0114 er B (28 % av kandidatene), og 53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir NORINT0114?
NORINT0114 Norsk for internasjonale studenter, 60-timers innføringskurs gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i NORINT0114?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere NORINT-emner ved UiO
- NORINT0110 Norsk for internasjonale studenter, trinn 1
- NORINT0120 Norsk for internasjonale studenter, trinn 2
- NORINT0130 Norsk for internasjonale studenter, trinn 3
- NORINT0500 Norwegian Life and Society - samfunnskurset
- NORINT0105M Innføring i norsk 1
- NORINT0111 Norsk for internasjonale studenter, emne 0111
- NORINT0141 Norsk for internasjonale studenter, trinn 4 skriftlig
- NORINT0130BK Norsk språk, trinn 3
- NORINT0190 Fonetikk for internasjonale studenter
- NORINT0142 Norsk for internasjonale studenter, trinn 4 muntlig
Emner studentene på NORINT0114 også tar
- KFL2060 Gender Equality in the Nordic Countries 610 kandidater
- SOS2603 Nordic welfare society - contemporary perspectives 1 103 kandidater
- MEVIT1110 Audiovisual Aesthetics 1 748 kandidater
- STV2230 International Security Policy 1 156 kandidater
- PSY2205 Biopsychosocial development 922 kandidater
- ECON2951 Economic History and Inequality 556 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 4 105 kandidater tatt NORINT0114 (Norsk for internasjonale studenter, 60-timers innføringskurs) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,51 (B), den vanligste karakteren er B, og 53 % ender på A eller B. 3,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,40 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

