REL3040: Kjønn og religion
- Snitt (beståtte)
- 3,19–3,30C
- Stryk
- 1,3–2,6 %
- Kandidater
- 150–161
- År
- 2009–2022
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2009–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2022
snitt 3,35–3,56 blant beståtte
3,35–3,56 med stryk
18–20 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,19–3,30
- Snitt med stryk
- 3,11–3,25
- Strykprosent
- 1,3–2,6 %
- Med bokstavkarakter
- 150–161
Kvinner og menn
Av 112 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2009–2022.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2022 | 18–20 | 3,35–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2020 | 20–23 | 3,14–3,38 (C) | 0 % |
| 2018 | 27 | 3,19 (C) | 0 % |
| 2016 | 23–25 | 3,17–3,27 (C) | 4–8 % |
| 2013 | 22–23 | 3,09–3,17 (C) | 0 % |
| 2011 | 21–23 | 3,19–3,30 (C) | 5–9 % |
| 2009 | 19–20 | 3,21–3,30 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om REL3040
Hva er snittkarakteren i REL3040 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,19–3,30, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 150–161 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2022, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i REL3040?
1,3–2,6 % av kandidatene har strøket i REL3040 ved UiO i perioden 2009–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i REL3040?
Den vanligste karakteren i REL3040 er C (37–40 % av kandidatene), og 37–40 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir REL3040?
REL3040 Kjønn og religion gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar REL3040?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i REL3040?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere REL-emner ved UiO
- REL1003 Religion - en innføring i religionsvitenskap
- REL2250 Islam - myter og levd religion
- REL1001 Religion - teoretiske perspektiver
- REL2210 Kristendom - verdensbilder og religion i praksis
- REL2230 Buddhisme - en global religion
- REL1050 Islam
- REL2220 Hinduisme - indisk religion før og nå
- REL2050 Islam i Europa
- REL1002 Religionshistorisk oversikt - innføring
- REL3050 Islam i Europa
Emner studentene på REL3040 også tar
Fra Religionsvitenskap: studentene der tar både REL3040 og disse.
- REL2001 Religion og kompleksitet 56 kandidater
- REL3090 Bacheloroppgave i religionsvitenskap 275 kandidater
- REL3060 Nyreligiøsitet - religion og spiritualitet 198 kandidater
- REL2240 Jødedom - religion, historie og identitet 312 kandidater
- REL2022 Islam i Europa 25 kandidater
- REL3020 Religion og makt. Stat, lov og menneskerettigheter 241 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2009–2022 har 150–161 kandidater tatt REL3040 (Kjønn og religion) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,19–3,30 (C), den vanligste karakteren er C, og 37–40 % ender på A eller B. 1,3–2,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,3–2,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

