- Snitt (beståtte)
- 2,72–2,76C
- Stryk
- 17,4–18,7 %
- Kandidater
- 440–453
- År
- 2012–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2012–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,31 blant beståtte
1,70 med stryk
53 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,72–2,76
- Snitt med stryk
- 2,19–2,24
- Strykprosent
- 17,4–18,7 %
- Med bokstavkarakter
- 387–399
52 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
14 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 53 | 2,31 (D) | 26 % |
| 2024 | 63 | 2,32 (D) | 21 % |
| 2023 | 40–41 | 2,97–3,03 (C) | 22–23 % |
| 2022 | 35 | 2,93 (C) | 17 % |
| 2021 | 27–28 | – | 4–7 % |
| 2020 | 26 | – | 12 % |
| 2019 | 27 | 3,35 (C) | 37 % |
| 2018 | 30–31 | 3,00–3,09 (C) | 23 % |
| 2017 | 30 | 3,41 (C) | 10 % |
| 2016 | 21–23 | 2,25–2,29 (D) | 5–9 % |
| 2015 | 38 | 2,53 (C) | 21 % |
| 2014 | 20–24 | 2,55–2,76 (C) | 4–10 % |
| 2013 | 20–21 | 2,95 (C) | 5–10 % |
| 2012 | 10–13 | 2,90–3,10 (C) | 8–18 % |
Ofte stilte spørsmål om DAT600
Hva er snittkarakteren i DAT600 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 2,72–2,76, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 387–399 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2012–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i DAT600?
17,4–18,7 % av kandidatene har strøket i DAT600 ved UiS i perioden 2012–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i DAT600?
Den vanligste karakteren i DAT600 er C (25–26 % av kandidatene), og 21–22 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir DAT600?
DAT600 Algoritmeteori gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hva ligger du an til i DAT600?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere DAT-emner ved UiS
- DAT120 Grunnleggende programmering
- DAT310 Webprogrammering
- DAT200 Algoritmer og datastrukturer
- DAT220 Databaser
- DAT100 Objektorientert programmering
- DAT230 Kommunikasjonsteknologi 1
- DAT320 Operativsystemer og systemprogrammering
- DAT110 Grunnleggende programmering
- DAT250 Informasjons- og programvaresikkerhet
- DATBAC Bacheloroppgave i datateknologi
Emner studentene på DAT600 også tar
- DAT510 Sikkerhet og sårbarhet i nettverk 513 kandidater
- DATMAS Masteroppgave i datateknologi 283 kandidater
- DAT610 Trådløs kommunikasjon 400 kandidater
- DAT550 Datautvinning og dyplæring 280 kandidater
- STA510 Statistisk modellering og simulering 907 kandidater
- DAT500 Data-intensive systemer 320 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2012–2025 har 440–453 kandidater tatt DAT600 (Algoritmeteori) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 2,72–2,76 (C), den vanligste karakteren er C, og 21–22 % ender på A eller B. 17,4–18,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,31 (D) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2012–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 17,4–18,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

