MAT200: Matematiske metoder 2
- Snitt (beståtte)
- 2,80C
- Stryk
- 23,8 %
- Kandidater
- 5 031
- År
- 2013–2025
V2025
snitt 2,52 blant beståtte
1,96 med stryk
369 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,80
- Snitt med stryk
- 2,08
- Strykprosent
- 23,8 %
- Med bokstavkarakter
- 4 563
468 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 281 | 26 % | 2,85 | 24,0 % |
| Menn | 3 670 | 74 % | 2,72 | 24,2 % |
Av 4 951 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 98 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2013–2025.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 369 | 2,52 (C) | 22 % |
| 2024 | 295 | 2,68 (C) | 21 % |
| 2023 | 344 | 2,98 (C) | 16 % |
| 2022 | 296 | 2,75 (C) | 24 % |
| 2021 | 311 | 2,20 (D) | 32 % |
| 2020 | 468 | – | 5 % |
| 2019 | 335 | 2,19 (D) | 41 % |
| 2018 | 349 | 2,50 (C) | 36 % |
| 2017 | 447 | 2,35 (D) | 43 % |
| 2016 | 419 | 2,69 (C) | 27 % |
| 2015 | 472 | 2,54 (C) | 28 % |
| 2014 | 479 | 3,52 (B) | 10 % |
| 2013 | 447 | 3,56 (B) | 13 % |
Ofte stilte spørsmål om MAT200
Hva er snittkarakteren i MAT200 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 2,80, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 4 563 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2013–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAT200?
23,8 % av kandidatene har strøket i MAT200 ved UiS i perioden 2013–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MAT200?
Den vanligste karakteren i MAT200 er F (26 % av kandidatene), og 21 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAT200?
MAT200 Matematiske metoder 2 gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hvem tar MAT200?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Datateknologi - bachelor i ingeniørfag464 kandidater · 29 %
- Bygg - bachelor i ingeniørfag213 kandidater · 14 %
- Energi- og petroleumsteknologi - bachelor i ingeniørfag210 kandidater · 13 %
- Maskin - bachelor i ingeniørfag173 kandidater · 11 %
- Elektroteknologi - bachelor i ingeniørfag165 kandidater · 10 %
- Medisinsk teknologi - bachelor i ingeniørfag51 kandidater · 3 %
- Miljøteknologi - bachelor i ingeniørfag38 kandidater · 2 %
- Batteri- og energiteknologi - bachelor i ingeniørfag28 kandidater · 2 %
Hvor fører MAT200?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MAT200?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MAT-emner ved UiS
Emner studentene på MAT200 også tar
- DAT120 Grunnleggende programmering 2 073 kandidater
- DAT310 Webprogrammering 985 kandidater
- KJE101 Grunnleggende kjemi 1 393 kandidater
- DAT320 Operativsystemer og systemprogrammering 827 kandidater
- DAT200 Algoritmer og datastrukturer 983 kandidater
- DAT250 Informasjons- og programvaresikkerhet 760 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2013–2025 har 5 031 kandidater tatt MAT200 (Matematiske metoder 2) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 2,80 (C), den vanligste karakteren er F, og 21 % ender på A eller B. 23,8 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,52 (C) – ned fra 2,68 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2013–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

