- Snitt (beståtte)
- 3,02–3,04C
- Stryk
- 8,3–9,1 %
- Kandidater
- 665–679
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,92 blant beståtte
2,52 med stryk
58 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,02–3,04
- Snitt med stryk
- 2,74–2,79
- Strykprosent
- 8,3–9,1 %
- Med bokstavkarakter
- 665–679
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 362 | 62 % | 3,22 | 5,2 % |
| Menn | 221 | 38 % | 2,89 | 6,8 % |
Av 583 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 89 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2025.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 58 | 2,92 (C) | 14 % |
| 2024 | 30–31 | 3,00 (C) | 3–6 % |
| 2023 | 65–67 | 3,21–3,22 (C) | 11–12 % |
| 2022 | 72 | 2,70 (C) | 26 % |
| 2021 | 75–78 | 2,68–2,73 (C) | 1–3 % |
| 2020 | 96–99 | 2,85–2,89 (C) | 8–9 % |
| 2019 | 91–92 | 3,23–3,24 (C) | 5 % |
| 2018 | 104–106 | 3,26 (C) | 4–5 % |
| 2017 | 74–76 | 3,14–3,19 (C) | 4 % |
Ofte stilte spørsmål om MGL2100
Hva er snittkarakteren i MGL2100 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,02–3,04, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 665–679 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MGL2100?
8,3–9,1 % av kandidatene har strøket i MGL2100 ved UiS i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MGL2100?
Den vanligste karakteren i MGL2100 er C (37–38 % av kandidatene), og 28–29 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MGL2100?
MGL2100 Pedagogikk og elevkunnskap 1. Lærerens undervisning i det mangfoldige klasserom gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hvem tar MGL2100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MGL2100?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MGL2100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MGL-emner ved UiS
- MGL1111 Matematikk 1 emne 2 (1.-7. trinn)
- MGL1100 Pedagogikk og elevkunnskap 1. Lærerens undervisning i det mangfoldige klasserom
- MGL1120 Norsk trinn 1-4
- MGL1110 Matematikk 1 emne 1 (1.-7. trinn)
- MGL2200 Pedagogikk og elevkunnskap 2. Det inkluderende klasserom i en skole preget av mangfold.
- MGL1200 Pedagogikk og elevkunnskap 2. Det inkluderende klasserom i en skole preget av mangfold.
- MGL2113 Matematikk 1 emne 1
- MGL1220 Norsk trinn 5-7
- MGL2114 Matematikk 1 emne 2
- MGL4300 Pedagogikk og elevkunnskap 3
Emner studentene på MGL2100 også tar
Fra Grunnskolelærerutdanning for trinn 5 - 10, femårig masterprogram: studentene der tar både MGL2100 og disse.
- MGL4400 Pedagogikk og elevkunnskap 4 320 kandidater
- MGL2311 Matematikk 2, emne 1 (5.-10. trinn) 261 kandidater
- MGL2312 Matematikk 2, emne 2 (5.-10. trinn) 243 kandidater
- MGL2051 Samfunnsfag 2 (5.-10. trinn) 258 kandidater
- MGL2120 Norsk 1, emne 1; Litteratur, lesing, samtale - med vekt på mellomtrinnet 255 kandidater
- MGL2121 Norsk 1, emne 2: Språkstrukturer og tekstskaping - med vekt på mellomtrinnet 237 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 665–679 kandidater tatt MGL2100 (Pedagogikk og elevkunnskap 1. Lærerens undervisning i det mangfoldige klasserom) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,02–3,04 (C), den vanligste karakteren er C, og 28–29 % ender på A eller B. 8,3–9,1 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,92 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8,3–9,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

