- Snitt (beståtte)
- 3,44–3,63C–B
- Stryk
- 7,2–10,7 %
- Kandidater
- 200–227
- År
- 2013–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2013–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,08–3,60 blant beståtte
2,43–2,79 med stryk
12–16 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,44–3,63
- Snitt med stryk
- 3,17–3,43
- Strykprosent
- 7,2–10,7 %
- Med bokstavkarakter
- 146–172
53 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 12–16 | 3,08–3,60 (C–B) | 19–25 % |
| 2024 | 10–14 | 3,00–3,30 (C) | 8–18 % |
| 2023 | 20–22 | 2,95–3,00 (C) | 5–10 % |
| 2022 | 20–21 | 3,11 (C) | 5–10 % |
| 2021 | 26–27 | – | 4–7 % |
| 2020 | 28 | – | 25 % |
| 2019 | 25–28 | 3,77–3,96 (B) | 4–8 % |
| 2018 | 15–16 | 3,88–4,00 (B) | 0 % |
| 2017 | 12–13 | 3,42–3,46 (C) | 0 % |
| 2016 | 8–10 | 4,40–4,63 (B–A) | 0 % |
| 2015 | 11–12 | 3,67–3,82 (B) | 0 % |
| 2014 | 6–9 | 3,83–4,17 (B) | 13–29 % |
| 2013 | 7–11 | 3,10–3,63 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MSK510
Hva er snittkarakteren i MSK510 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,44–3,63, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 146–172 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2013–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MSK510?
7,2–10,7 % av kandidatene har strøket i MSK510 ved UiS i perioden 2013–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir MSK510?
MSK510 Elektronmikroskopi gir 5,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hva ligger du an til i MSK510?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MSK-emner ved UiS
Emnekoden MSK510 ved andre læresteder
- Høgskulen på Vestlandet 53 kandidater
Emner studentene på MSK510 også tar
- MKOMAS Masteroppgave i konstruksjons- og maskinteknikk 522 kandidater
- BYG550 Konstruksjonsdynamikk 527 kandidater
- BYG540 Utmatting og brudd 445 kandidater
- BYG530 Plastisk konstruksjonsanalyse 534 kandidater
- MSK525 Korrosjon og materialteknologi 139 kandidater
- BYG570 Levetidsforlengelse av konstruksjoner 205 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2013–2025 har 200–227 kandidater tatt MSK510 (Elektronmikroskopi) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,44–3,63 (C–B), og 48–57 % ender på A eller B. 7,2–10,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2013–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7,2–10,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

