PPU111: Skolens og lærerens verdier og oppgaver
- Snitt (beståtte)
- 3,31C
- Stryk
- 1,4 %
- Kandidater
- 931
- År
- 2005–2025
H2025
snitt 3,32 blant beståtte
3,32 med stryk
98 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,31
- Snitt med stryk
- 3,26
- Strykprosent
- 1,4 %
- Med bokstavkarakter
- 869
62 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 526 | 61 % | 3,42 | 0,0 % |
| Menn | 341 | 39 % | 3,30 | 0,0 % |
Av 867 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2005–2025.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 98 | 3,32 (C) | 0 % |
| 2024 | 74 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2023 | 85 | 3,59 (B) | 0 % |
| 2022 | 119 | 3,73 (B) | 0 % |
| 2021 | 141 | 3,17 (C) | 4 % |
| 2020 | 130 | 3,15 (C) | 2 % |
| 2019 | 147 | 3,14 (C) | 3 % |
| 2018 | 10 | 3,60 (B) | 0 % |
| 2017 | 13 | 2,92 (C) | 0 % |
| 2016 | 27 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2015 | 10 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2014 | 15 | 2,53 (C) | 0 % |
| 2005 | 62 | – | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om PPU111
Hva er snittkarakteren i PPU111 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,31, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 869 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PPU111?
1,4 % av kandidatene har strøket i PPU111 ved UiS i perioden 2005–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PPU111?
Den vanligste karakteren i PPU111 er C (43 % av kandidatene), og 41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PPU111?
PPU111 Skolens og lærerens verdier og oppgaver gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hvem tar PPU111?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører PPU111?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i PPU111?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere PPU-emner ved UiS
- PPU112 Læring og pedagogisk virksomhet
- PPU113 Skolens og lærerens verdier og oppgaver
- PPU114 Læring og pedagogisk virksomhet
- PPU101 Examen paedagogicum
- PPU211 Felles fag- og yrkesdidaktikk. Skolen i samfunnet - ledelse av lærings- og utviklingsarbeid
- PPU133 Historie og samfunnsfag fagdidaktikk del 1
- PPU134 Historie og samfunnsfag fagdidaktikk del 2
- PPU100 Pedagogikk
- PPU131 Engelsk fagdidaktikk del 1
- PPU102 Forsknings- og utviklingsarbeid
Emnekoden PPU111 ved andre læresteder
- Høgskulen i Volda 31 kandidater
Emner studentene på PPU111 også tar
- PPU146 Naturfag fagdidaktikk del 2 244 kandidater
- PPU132 Engelsk fagdidaktikk del 2 471 kandidater
- LHIS165 Moderne historie 355 kandidater
- LHIS175 Hva er historie? Om historiografi, historisk teori, metode og historiedidaktikk 363 kandidater
- LHIS185 Innføring i historiske emner 175 kandidater
- PPU182 Kroppsøving fagdidaktikk del 2 146 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 931 kandidater tatt PPU111 (Skolens og lærerens verdier og oppgaver) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,31 (C), den vanligste karakteren er C, og 41 % ender på A eller B. 1,4 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,32 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

