RIS500: Risikoanalyse og -styring
- Snitt (beståtte)
- 3,19–3,21C
- Stryk
- 6,4–6,6 %
- Kandidater
- 1 161–1 177
- År
- 2013–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2013–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2021
snitt 3,25–3,40 blant beståtte
3,25–3,40 med stryk
4–5 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,19–3,21
- Snitt med stryk
- 2,98–3,01
- Strykprosent
- 6,4–6,6 %
- Med bokstavkarakter
- 1 161–1 177
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 320 | 33 % | 3,22 | 4,4 % |
| Menn | 645 | 67 % | 3,29 | 2,6 % |
Av 965 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 84 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2013–2021.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 12–13 | 2,83–2,92 (C) | 0 % |
| 2020 | 113 | 2,94 (C) | 5 % |
| 2019 | 137–139 | 3,25–3,27 (C) | 5 % |
| 2018 | 131–133 | 2,97–2,99 (C) | 7 % |
| 2017 | 190–193 | 3,25–3,26 (C) | 6–7 % |
| 2016 | 156–159 | 3,49–3,53 (C–B) | 6 % |
| 2015 | 120–123 | 3,29–3,32 (C) | 3–4 % |
| 2014 | 158–160 | 3,21–3,23 (C) | 8 % |
| 2013 | 144 | 3,05 (C) | 10 % |
Ofte stilte spørsmål om RIS500
Hva er snittkarakteren i RIS500 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,19–3,21, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 161–1 177 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2013–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i RIS500?
6,4–6,6 % av kandidatene har strøket i RIS500 ved UiS i perioden 2013–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i RIS500?
Den vanligste karakteren i RIS500 er C (41 % av kandidatene), og 33–34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir RIS500?
RIS500 Risikoanalyse og -styring gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hva ligger du an til i RIS500?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere RIS-emner ved UiS
- RIS510 Pålitelighetsanalyse
- RIS505 Fundamentale temaer innen risikofag og risikovitenskap
- RIS520 Teknisk sikkerhet
- RIS630 Risikostyring, risikokommunikasjon og policy for risiko
- RIS525 Risk Assessment, Economic Evaluation and Decisions
- RIS515 Theories of Risk Perception and Risk Governance
- RIS610 Utvalgte tema innen risikostyring
- RIS615 Anvendt risikoanalyse
- RIS620 Økonomisk analyse i risikostyring
- RIS660 Forskningsmetoder innen risiko- og sikkerhetsstudier
Mest tatte emner ved Institutt for sikkerhet, økonomi og planlegging
- ING200 Ingeniørfaglig systememne - Teknologiledelse 3 293 kandidater
- BIP190 Bedriftsøkonomi og entreprenørskap 2 776 kandidater
- BIB460 Vitenskapsteori og etikk 2 559 kandidater
- IND510 Prosjektledelse 1 820 kandidater
- IND200 Økonomi og marked 1 813 kandidater
- IND520 Beslutningsanalyse med Excel 1 316 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2013–2021 har 1 161–1 177 kandidater tatt RIS500 (Risikoanalyse og -styring) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,19–3,21 (C), den vanligste karakteren er C, og 33–34 % ender på A eller B. 6,4–6,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2013–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6,4–6,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

