Hopp til innhold

BED-2025: Avgiftsrett

Snitt (beståtte)
3,32–3,34C
Stryk
4,8–5,5 %
Kandidater
839–853
År
2010–2022

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2010–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2022

snitt 3,16 blant beståtte

2,86 med stryk

63 kandidater

11
A17 %
14
B22 %
14
C22 %
9
D14 %
9
E14 %
6
F10 %
V2010H2022

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2010: 3,42–3,55V2011: 3,16V2012: 3,18V2013: 3,58–3,62V2014: 3,60–3,68H2014: 3,20H2015: 3,73–3,84H2016: 3,38–3,43H2017: 3,30H2018: 3,47V2019: 2,50–2,75H2019: 3,28H2020: 3,07H2021: 3,36H2022: 3,16V2010V2014H2016H2019H20223,16

Stryk per termin

25 %12.5 %V2010: 0 %V2011: 2–4 %V2012: 1–3 %V2013: 2–3 %V2014: 0 %H2014: 8 %H2015: 0 %H2016: 5 %H2017: 6 %H2018: 8 %V2019: 11–25 %H2019: 2–3 %H2020: 8 %H2021: 6 %H2022: 10 %V2010V2014H2016H2019H202210 %
12 %
A104
32–33
B275–276
31 %
C260–261
12–13
D103–106
7 %
E56–60
5 %
F41–46

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,32–3,34
Snitt med stryk
3,14–3,17
Strykprosent
4,8–5,5 %
Med bokstavkarakter
839–853

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner42757 %3,392,1 %
Menn32843 %3,373,7 %

Av 755 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2010–2022.

År for år

13 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2022633,16 (C)10 %
2021883,36 (C)6 %
20201053,07 (C)8 %
201966–703,20–3,22 (C)3–6 %
2018853,47 (C)8 %
2017673,30 (C)6 %
201657–583,38–3,43 (C)5 %
201543–453,73–3,84 (B)0 %
201457–583,35–3,37 (C)5 %
201362–643,58–3,62 (B)2–3 %
201269–703,18 (C)1–3 %
201146–473,16 (C)2–4 %
201031–333,42–3,55 (C–B)0 %

Ofte stilte spørsmål om BED-2025

Hva er snittkarakteren i BED-2025 ved UiT?

Snittet blant beståtte er 3,32–3,34, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 839–853 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2022, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i BED-2025?

4,8–5,5 % av kandidatene har strøket i BED-2025 ved UiT i perioden 2010–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i BED-2025?

Den vanligste karakteren i BED-2025 er B (32–33 % av kandidatene), og 44–45 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir BED-2025?

BED-2025 Avgiftsrett gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet.

Hvem tar BED-2025?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører BED-2025?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i BED-2025?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere BED-emner ved UiT

Emner studentene på BED-2025 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2010–2022 har 839–853 kandidater tatt BED-2025 (Avgiftsrett) ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,32–3,34 (C), den vanligste karakteren er B, og 44–45 % ender på A eller B. 4,8–5,5 % av kandidatene stryker. I 2022 endte snittet på 3,16 (C) – ned fra 3,36 året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,8–5,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.