- Snitt (beståtte)
- 2,66–2,94C
- Stryk
- 23,1–28,3 %
- Kandidater
- 227–271
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,13–2,56 blant beståtte
1,55–1,92 med stryk
10–13 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,66–2,94
- Snitt med stryk
- 1,95–2,22
- Strykprosent
- 23,1–28,3 %
- Med bokstavkarakter
- 227–271
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 10–13 | 2,13–2,56 (D–C) | 23–30 % |
| 2024 | 15–17 | 2,22–2,44 (D) | 41–47 % |
| 2023 | 17–19 | 2,25–2,50 (D–C) | 32–35 % |
| 2022 | 12 | 2,25 (D) | 33 % |
| 2021 | 17–19 | 3,00–3,22 (C) | 0 % |
| 2020 | 12–16 | 2,44–3,00 (D–C) | 25–33 % |
| 2019 | 15–17 | 2,50–2,60 (C) | 6–13 % |
| 2018 | 11–14 | 2,38–2,86 (D–C) | 36–45 % |
| 2017 | 30–31 | 3,00–3,07 (C) | 13 % |
| 2016 | 20–23 | 2,17–2,53 (D–C) | 35–40 % |
| 2015 | 22 | 3,07 (C) | 32 % |
| 2014 | 12–17 | 2,57–3,43 (C) | 41–58 % |
| 2013 | 8–12 | 2,17–2,83 (D–C) | 33–50 % |
| 2012 | 7–11 | 3,00–3,38 (C) | 10–25 % |
| 2010 | 7–10 | 2,86–3,22 (C) | 0 % |
| 2009 | 7–11 | 3,38–3,86 (C–B) | 10–25 % |
| 2005 | 5–7 | 3,00–3,50 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FYS-2009
Hva er snittkarakteren i FYS-2009 ved UiT?
Snittet blant beståtte er 2,66–2,94, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 227–271 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FYS-2009?
23,1–28,3 % av kandidatene har strøket i FYS-2009 ved UiT i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FYS-2009?
Den vanligste karakteren i FYS-2009 er C (25–31 % av kandidatene), og 14–22 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FYS-2009?
FYS-2009 Introduction to plasma physics gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet.
Hvem tar FYS-2009?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FYS-2009?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FYS-2009?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FYS-emner ved UiT
Emner studentene på FYS-2009 også tar
Fra Romfysikk, sivilingeniør - master: studentene der tar både FYS-2009 og disse.
- FYS-2019 Sun, planets and space 83 kandidater
- MAT-1003 Kalkulus 3 1 132 kandidater
- MAT-1002 Kalkulus 2 1 192 kandidater
- FYS-3003 Space Physics 74 kandidater
- FYS-3002 Techniques for investigating the near-earth space environment 40 kandidater
- FYS-3730 Project Paper in Space Physics 53 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 227–271 kandidater tatt FYS-2009 (Introduction to plasma physics) ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,66–2,94 (C), den vanligste karakteren er C, og 14–22 % ender på A eller B. 23,1–28,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 23,1–28,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

