- Snitt (beståtte)
- 3,32–3,41C
- Stryk
- 8,5–11,8 %
- Kandidater
- 313–339
- År
- 2006–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2006–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,30–3,38 blant beståtte
3,11–3,27 med stryk
33–35 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,32–3,41
- Snitt med stryk
- 2,94–3,11
- Strykprosent
- 8,5–11,8 %
- Med bokstavkarakter
- 313–339
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 33–35 | 3,30–3,38 (C) | 3–6 % |
| 2024 | 17–19 | 3,41–3,50 (C–B) | 6–11 % |
| 2023 | 27 | 3,91 (B) | 15 % |
| 2022 | 10–13 | 3,10–3,30 (C) | 8–18 % |
| 2021 | 33–34 | 3,06–3,12 (C) | 0 % |
| 2020 | 33–34 | 3,50 (B) | 3–6 % |
| 2019 | 22–24 | 3,18–3,29 (C) | 4–9 % |
| 2018 | 22–23 | 3,44–3,53 (C–B) | 17–18 % |
| 2017 | 31–33 | 2,86–3,00 (C) | 30–32 % |
| 2016 | 18–21 | 3,00–3,22 (C) | 5–11 % |
| 2015 | 22–23 | 2,90 (C) | 5–9 % |
| 2013 | 13–15 | 3,69–3,83 (B) | 7–14 % |
| 2012 | 18–20 | 3,61–3,71 (B) | 5–11 % |
| 2011 | 8–9 | 3,78–4,13 (B) | 0 % |
| 2006 | 6–9 | 3,60–3,86 (B) | 13–29 % |
Ofte stilte spørsmål om FYS-3012
Hva er snittkarakteren i FYS-3012 ved UiT?
Snittet blant beståtte er 3,32–3,41, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 313–339 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2006–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FYS-3012?
8,5–11,8 % av kandidatene har strøket i FYS-3012 ved UiT i perioden 2006–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FYS-3012?
Den vanligste karakteren i FYS-3012 er C (28–30 % av kandidatene), og 40–44 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FYS-3012?
FYS-3012 Pattern recognition gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet.
Hvem tar FYS-3012?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FYS-3012?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FYS-3012?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FYS-emner ved UiT
Emner studentene på FYS-3012 også tar
- MAT-1002 Kalkulus 2 1 192 kandidaterTas også på Anvendt fysikk og matematikk, sivilingeniør - master
- MAT-1003 Kalkulus 3 1 132 kandidaterTas også på Anvendt fysikk og matematikk, sivilingeniør - master
- SOA-1006 Arctic Norway - Aspects of Culture 596 kandidater
- MAT-2200 Differential Equations 513 kandidaterTas også på Anvendt fysikk og matematikk, sivilingeniør - master
- STV-1006 Arctic Norway - Aspects of Politics, Government and International Relations 518 kandidater
- FYS-1003 Eksperimentell fysikk 324 kandidaterTas også på Anvendt fysikk og matematikk, sivilingeniør - master
Kort oppsummert
I perioden 2006–2025 har 313–339 kandidater tatt FYS-3012 (Pattern recognition) ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,32–3,41 (C), den vanligste karakteren er C, og 40–44 % ender på A eller B. 8,5–11,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2006–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8,5–11,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

