- Snitt (beståtte)
- 3,35–3,69C–B
- Stryk
- 4,7–9,8 %
- Kandidater
- 166–220
- År
- 2004–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 3,38–3,86 blant beståtte
3,38–3,86 med stryk
6–9 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,35–3,69
- Snitt med stryk
- 3,07–3,49
- Strykprosent
- 4,7–9,8 %
- Med bokstavkarakter
- 166–220
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6–9 | 3,38–3,86 (C–B) | 0 % |
| 2023 | 5–7 | 3,50–4,00 (B) | 0 % |
| 2022 | 16–19 | 4,24–4,47 (B) | 6–12 % |
| 2021 | 15–16 | 3,44–3,53 (C–B) | 0 % |
| 2020 | 10–13 | 3,08–3,45 (C) | 0 % |
| 2019 | 8–12 | 3,13–3,56 (C–B) | 9–22 % |
| 2018 | 5–7 | 4,14–4,40 (B) | 0 % |
| 2016 | 7–11 | 3,10–3,63 (C–B) | 0 % |
| 2015 | 9–12 | 3,33–3,67 (C–B) | 9–20 % |
| 2014 | 5–6 | 4,67–4,80 (A) | 0 % |
| 2013 | 9–14 | 2,70–3,30 (C) | 8–20 % |
| 2012 | 9–14 | 2,44–3,00 (D–C) | 8–20 % |
| 2011 | 7–8 | 3,60–3,75 (B) | 38–43 % |
| 2010 | 7–11 | 2,63–3,00 (C) | 10–25 % |
| 2009 | 9–12 | 2,60–3,09 (C) | 0 % |
| 2008 | 9–12 | 3,36–3,80 (C–B) | 0 % |
| 2007 | 6–7 | 3,71–3,83 (B) | 0 % |
| 2006 | 8–9 | 3,25–3,44 (C) | 0 % |
| 2005 | 8–12 | 3,44–3,88 (C–B) | 9–22 % |
| 2004 | 8–9 | 3,75–3,89 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om HIF-3010
Hva er snittkarakteren i HIF-3010 ved UiT?
Snittet blant beståtte er 3,35–3,69, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 166–220 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i HIF-3010?
4,7–9,8 % av kandidatene har strøket i HIF-3010 ved UiT i perioden 2004–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir HIF-3010?
HIF-3010 Syntax I gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet.
Hva ligger du an til i HIF-3010?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere HIF-emner ved UiT
- HIF-3620 Indigenous Revitalization - Languages, Literature and Arts
- HIF-1000 Alt du trenger for å studere språk
- HIF-1111 Litteraturvitenskapelig metode
- HIF-1100 Alt du trenger for å studere litteratur
- HIF-1110 Litteraturvitenskapelig teori
- HIF-3082 Quantitative Methods in Linguistics
- HIF-2160 Tverrfaglige kjønnsstudier
- HIF-1300 Likestilling - En innføring
- HIF-3022 Phonology I
- HIF-2012 Flerspråklighet
Emner studentene på HIF-3010 også tar
- ENG-3060 Multilingualism 152 kandidater
- ENG-3991 Master's Thesis in English Linguistics 19 kandidater
- ENG-3070 Varieties of English 126 kandidater
- ENG-3040 First Language Acquisition 99 kandidater
- ENG-3050 Second Language Acquisition 87 kandidater
- HIF-3021 Phonology II 17 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2024 har 166–220 kandidater tatt HIF-3010 (Syntax I) ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,35–3,69 (C–B), og 42–56 % ender på A eller B. 4,7–9,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,7–9,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

