- Snitt (beståtte)
- 3,52–3,68B
- Stryk
- 0,8–1,8 %
- Kandidater
- 109–123
- År
- 2014–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 3,63–3,78 blant beståtte
3,63–3,78 med stryk
8–9 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,52–3,68
- Snitt med stryk
- 3,46–3,64
- Strykprosent
- 0,8–1,8 %
- Med bokstavkarakter
- 109–123
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 8–9 | 3,63–3,78 (B) | 0 % |
| 2023 | 6–8 | 2,86–3,14 (C) | 0 % |
| 2022 | 11–13 | 3,33–3,58 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 8–9 | 4,13–4,22 (B) | 0 % |
| 2020 | 4–5 | 3,60–3,75 (B) | 0 % |
| 2018 | 4–5 | 3,60–3,75 (B) | 0 % |
| 2017 | 12–15 | 3,25–3,50 (C–B) | 7–15 % |
| 2016 | 15–16 | 3,81–3,93 (B) | 0 % |
| 2015 | 15–16 | 3,53–3,63 (B) | 0 % |
| 2014 | 26–27 | 3,48–3,58 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om SIK-2001
Hva er snittkarakteren i SIK-2001 ved UiT?
Snittet blant beståtte er 3,52–3,68, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 109–123 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SIK-2001?
0,8–1,8 % av kandidatene har strøket i SIK-2001 ved UiT i perioden 2014–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SIK-2001?
Den vanligste karakteren i SIK-2001 er B (39–44 % av kandidatene), og 52–58 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SIK-2001?
SIK-2001 Risk analysis of engineering systems gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet.
Hvem tar SIK-2001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører SIK-2001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i SIK-2001?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SIK-emner ved UiT
- SIK-2002 MTO (Menneske, teknologi og organisasjon)
- SIK-1003 HMS (helse, miljø og sikkerhet)
- SIK-2508 Farlig gods og farlige stoffer (HAZMAT)
- SIK-2503 Miljø og sårbarhet
- SIK-2509 Praktisk prosjektledelse
- SIK-2510 Kriser og katastrofer i et psykososialt perspektiv
- SIK-1504 Nordområdepolitikk
- SIK-1507 Samfunnssikkerhet og beredskap
- SIK-2511 Bacheloroppgave
- SIK-1501 Beredskapslogistikk
Emner studentene på SIK-2001 også tar
Fra Bærekraftig teknologi, ingeniør - bachelor: studentene der tar både SIK-2001 og disse.
- FYS-2500 Fysikk for ingeniører 70 kandidater
- TEK-2007 Sustainable Design and Life Cycle Assessments 60 kandidater
- TEK-1512 Innføring i ingeniørfag 138 kandidater
- SIK-2011 Environmental impact assessment and sustainability reporting (EIA) 23 kandidater
- SIK-2020 Bacheloroppgave 64 kandidater
- FYS-1008 Fornybar energi, bærekraft og samfunn 42 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2024 har 109–123 kandidater tatt SIK-2001 (Risk analysis of engineering systems) ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,52–3,68 (B), den vanligste karakteren er B, og 52–58 % ender på A eller B. 0,8–1,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

