- Snitt (beståtte)
- 3,04–3,11C
- Stryk
- 3,7–5,4 %
- Kandidater
- 524–552
- År
- 2008–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 3,24 blant beståtte
3,10–3,17 med stryk
47–48 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,04–3,11
- Snitt med stryk
- 2,88–2,99
- Strykprosent
- 3,7–5,4 %
- Med bokstavkarakter
- 524–552
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 47–48 | 3,24 (C) | 2–4 % |
| 2023 | 61 | 3,14 (C) | 8 % |
| 2022 | 44 | 3,07 (C) | 7 % |
| 2021 | 21–23 | 3,05–3,26 (C) | 13–14 % |
| 2020 | 33–35 | 3,03–3,09 (C) | 3–6 % |
| 2019 | 36–37 | 2,89 (C) | 3–5 % |
| 2018 | 23–26 | 2,87–3,04 (C) | 4–8 % |
| 2017 | 20–22 | 3,05–3,24 (C) | 0 % |
| 2016 | 19–21 | 3,11–3,21 (C) | 5–10 % |
| 2015 | 27–29 | 3,19–3,27 (C) | 4–7 % |
| 2014 | 38–41 | 3,08–3,18 (C) | 3–5 % |
| 2013 | 26–29 | 3,04–3,19 (C) | 4–7 % |
| 2012 | 50–52 | 2,84–2,88 (C) | 2–4 % |
| 2011 | 19–20 | 2,74–2,85 (C) | 0 % |
| 2010 | 32 | 3,28 (C) | 0 % |
| 2009 | 14–16 | 2,88–3,07 (C) | 0 % |
| 2008 | 14–16 | 2,80–3,07 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om STV-2010
Hva er snittkarakteren i STV-2010 ved UiT?
Snittet blant beståtte er 3,04–3,11, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 524–552 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i STV-2010?
3,7–5,4 % av kandidatene har strøket i STV-2010 ved UiT i perioden 2008–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i STV-2010?
Den vanligste karakteren i STV-2010 er C (41–43 % av kandidatene), og 29–31 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir STV-2010?
STV-2010 Russisk politikk - en innføring gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet.
Hvem tar STV-2010?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører STV-2010?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i STV-2010?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere STV-emner ved UiT
- STV-1000 Politisk analyse
- STV-1002 Norsk politikk: Institusjoner og prosesser
- STV-1001 Politisk teori: Historiske og aktuelle perspektiver
- STV-1005 Global politikk: Innføring i internasjonale og transnasjonale relasjoner
- STV-1003 Sammenlignende europeisk politikk
- STV-1004 Organisasjonsteori: Analyse av moderne organisasjoner
- STV-3073 Moderne teorier om organisering og ledelse
- STV-3074 Vitenskapelig metode
- STV-3075 Strategi- og styringsutfordringer i virksomheter
- STV-2004 Organisasjonsteori: Endring og ledelse
Emner studentene på STV-2010 også tar
Fra Statsvitenskap - bachelor: studentene der tar både STV-2010 og disse.
- STV-2020 Bachelorgradsoppgave 338 kandidater
- STV-2008 International Security 720 kandidater
- SVF-1051 Samfunnsvitenskapelig metode - Nettbasert 998 kandidater
- EXF-0714 Examen facultatum ved HSL-fakultetet 1 095 kandidater
- SVF-1050 Samfunnsvitenskapelig metode 2 582 kandidater
- STV-2001 Demokratiske beslutningsformer 377 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2024 har 524–552 kandidater tatt STV-2010 (Russisk politikk - en innføring) ved Universitetet i Tromsø - Norges arktiske universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,04–3,11 (C), den vanligste karakteren er C, og 29–31 % ender på A eller B. 3,7–5,4 % av kandidatene stryker. I 2024 endte snittet på 3,24 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,7–5,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

