- Snitt (beståtte)
- 3,14–3,21C
- Stryk
- 4,4–5,4 %
- Kandidater
- 220–231
- År
- 2018–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2023
snitt 2,67–2,94 blant beståtte
2,67–2,94 med stryk
14–17 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,14–3,21
- Snitt med stryk
- 2,97–3,07
- Strykprosent
- 4,4–5,4 %
- Med bokstavkarakter
- 220–231
Kvinner og menn
Av 182 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 87 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2023.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 14–17 | 2,67–2,94 (C) | 0 % |
| 2022 | 49–50 | 3,33–3,39 (C) | 16 % |
| 2021 | 40–42 | 3,07–3,17 (C) | 0 % |
| 2020 | 35–37 | 3,09–3,14 (C) | 3–6 % |
| 2019 | 39–41 | 3,13–3,18 (C) | 3–5 % |
| 2018 | 43–44 | 3,23–3,28 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om 890FKHI
Hva er snittkarakteren i 890FKHI ved USN?
Snittet blant beståtte er 3,14–3,21, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 220–231 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i 890FKHI?
4,4–5,4 % av kandidatene har strøket i 890FKHI ved USN i perioden 2018–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i 890FKHI?
Den vanligste karakteren i 890FKHI er C (34–35 % av kandidatene), og 36–38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir 890FKHI?
890FKHI Kunst og formkultur - Historisk oversikt gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Sørøst-Norge.
Hvem tar 890FKHI?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i 890FKHI?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere 89-emner ved USN
- 890KUVIK1 Kunsthåndverk, arkitektur og visuell kommunikasjon 1
- 890KUDE1 Kunsthåndverk og design 1
- 890BACH Bacheloroppgave
- 890KUDE2 Kunsthåndverk, arkitektur og design 2
- 890PILOT Pilot for Faglærer formgiving, kunst og håndverk
- 890FORMID Profesjonsfag - Formidling av kunst og formkultur
- 890KUVIK2 Kunsthåndverk og visuell kommunikasjon 2
- 890FORDYP Fordypning 3. studieår
Emner studentene på 890FKHI også tar
Fra Bachelorstudium i visuelle kunstfag og design: studentene der tar både 890FKHI og disse.
- IFFVIT Vitenskapsteori 177 kandidater
- TEGN101 Tegning og bilde 150 kandidater
- ILLU101 Illustrasjon og digitalt arbeid 121 kandidater
- BACH300 Bacheloroppgave 95 kandidater
- EST301 Estetisk teori 70 kandidater
- STUDB300 Studentbedrift 121 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2023 har 220–231 kandidater tatt 890FKHI (Kunst og formkultur - Historisk oversikt) ved Universitetet i Sørøst-Norge. Snittkarakteren blant beståtte er 3,14–3,21 (C), den vanligste karakteren er C, og 36–38 % ender på A eller B. 4,4–5,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,4–5,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

