- Snitt (beståtte)
- 3,77–3,80B
- Stryk
- 0 %
- Kandidater
- 475
- År
- 2018–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,90 blant beståtte
3,90 med stryk
31 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,77–3,80
- Snitt med stryk
- 3,77–3,80
- Strykprosent
- 0 %
- Med bokstavkarakter
- 475
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 93 | 22 % | 4,02 | 0,0 % |
| Menn | 328 | 78 % | 3,92 | 0,0 % |
Av 421 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 89 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2025.
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 31 | 3,90 (B) | 0 % |
| 2024 | 39–40 | 4,03–4,10 (B) | 0 % |
| 2023 | 77 | 3,66 (B) | 0 % |
| 2022 | 78 | 3,81 (B) | 0 % |
| 2021 | 81 | 3,79 (B) | 0 % |
| 2020 | 65 | 3,71 (B) | 0 % |
| 2019 | 54–56 | 3,73–3,81 (B) | 0 % |
| 2018 | 50–51 | 3,73–3,78 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FM4017
Hva er snittkarakteren i FM4017 ved USN?
Snittet blant beståtte er 3,77–3,80, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 475 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FM4017?
0 % av kandidatene har strøket i FM4017 ved USN i perioden 2018–2025.
Hvilken karakter er vanligst i FM4017?
Den vanligste karakteren i FM4017 er B (43 % av kandidatene), og 65 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FM4017?
FM4017 Project gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Sørøst-Norge.
Hva ligger du an til i FM4017?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FM-emner ved USN
- FM1115 Scientific Computing
- FM3110 Project Management and Cost Engineering
- FM1015 Modelling of Dynamic Systems
- FM1220 Automatic Control
- FMH606 Master's Thesis
- FM3217 Hydro Power Systems
- FM3117 Industrial Optimization
- FM3206 Handling of Particulate Solids
- FM1ORG Organologi
- FM1DANS Folkemusikk og -dans i praksis
Emner studentene på FM4017 også tar
- PEF2106 Combustion and Process Safety 383 kandidater
- PEF2006 Gas Purification and Energy Optimization 356 kandidater
- PEF1110 Transport Processes 333 kandidater
- PEF1006 Thermodynamics 356 kandidater
- PT2012 Process Technology and Equipment 191 kandidater
- PT3110 Computational Fluid Dynamics 186 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 475 kandidater tatt FM4017 (Project) ved Universitetet i Sørøst-Norge. Snittkarakteren blant beståtte er 3,77–3,80 (B), den vanligste karakteren er B, og 65 % ender på A eller B. 0 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 60–75 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

