- Snitt (beståtte)
- 3,28–3,32C
- Stryk
- 17,3–17,6 %
- Kandidater
- 165–168
- År
- 2020–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2020–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2023
snitt 3,57–3,65 blant beståtte
2,91–2,95 med stryk
42–43 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,28–3,32
- Snitt med stryk
- 2,71–2,74
- Strykprosent
- 17,3–17,6 %
- Med bokstavkarakter
- 165–168
Kvinner og menn
Av 131 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2020–2023.
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 42–43 | 3,57–3,65 (B) | 19 % |
| 2022 | 42 | 3,55 (B) | 10 % |
| 2021 | 50–51 | 2,70–2,76 (C) | 25–26 % |
| 2020 | 31–32 | 3,29–3,37 (C) | 13 % |
Ofte stilte spørsmål om JUR322
Hva er snittkarakteren i JUR322 ved USN?
Snittet blant beståtte er 3,28–3,32, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 165–168 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2020–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JUR322?
17,3–17,6 % av kandidatene har strøket i JUR322 ved USN i perioden 2020–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i JUR322?
Den vanligste karakteren i JUR322 er C (36 % av kandidatene), og 31–32 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JUR322?
JUR322 Formuerett II gir 12,0 studiepoeng ved Universitetet i Sørøst-Norge.
Hvem tar JUR322?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i JUR322?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere JUR-emner ved USN
- JUR111 Privatrett I
- JUR330 Personbeskatning og grunnleggende skatterett
- JUR331 Bedriftsbeskatning og merverdiavgift
- JUR307 Alminnelig forvaltningsrett
- JUR320 Arbeidsrett I
- JUR123 Privatrett II
- JUR202 Statsforfatningsrett, folkerett, og menneskerettigheter
- JUR239 Børs- markeds- og finansrett
- JUR203 Forvaltningsrett og EØS-rett
- JUR130 Analytiske metoder for rettslige beslutningstakere
Emner studentene på JUR322 også tar
Fra Bachelor i jus: studentene der tar både JUR322 og disse.
- EXPHIL100 Examen Philosophicum 394 kandidater
- JUR323 Rettshistorie 273 kandidater
- EXFAC100 Examen Facultatum - rettsvitenskapelig variant 404 kandidater
- JUR321 Arbeidsrett II 253 kandidater
- JUR332 Formuerett I 143 kandidater
- JUR101 Strafferett 247 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2020–2023 har 165–168 kandidater tatt JUR322 (Formuerett II) ved Universitetet i Sørøst-Norge. Snittkarakteren blant beståtte er 3,28–3,32 (C), den vanligste karakteren er C, og 31–32 % ender på A eller B. 17,3–17,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2020–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 17,3–17,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

