Data - bachelor i ingeniørfag
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet · Trondheim · Teknologi og ingeniørfag · BIDATA
Om studiet
Data - bachelor i ingeniørfag ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet tilhører fagområdet teknologi og ingeniørfag og lyste ut 114 studieplasser i 2025. I 2026 var grensen 45,3 i ordinær kvote – ned fra 50,5. Høyeste grense i perioden 2019–2026 var 58,4 (2023).
Poenggrenser 2019–2026
| År | Ordinær kvote | Førstegangsvitnemål | Plasser |
|---|---|---|---|
| 2026 | 45,3 | 44,9 | – |
| 2025 | 50,5 | 49,8 | 114 |
| 2024 | 56,6 | 53,6 | 109 |
| 2023 | 58,4 | 56,1 | 100 |
| 2022 | 57,9 | 56,1 | 100 |
| 2021 | 58,0 | 56,0 | 100 |
| 2020 | 57,2 | 55,5 | 100 |
| 2019 | 57,0 | 54,0 | 95 |
Alle poenggrenser 2026, for hvert studium i hovedopptaket.
45,3 var høyere enn 30 % av de 498 studiene som fikk en poenggrense i 2026-opptaket. 858 studier tok inn alle kvalifiserte søkere. Grensen sto i 46,0 i hovedopptaket i juli og falt 0,7 poeng til 45,3 etter suppleringsopptaket, da plasser ble ledige og gikk videre nedover lista.
Hvor mange søkte Data - bachelor i ingeniørfag?
Søknader som nevnte studiet – ikke bare de som hadde det som førstevalg. En søker kan føre opp flere studier. Kilde: HK-dir (DBH).
- Søkere 2025
- 2 029
- søknader som nevnte studiet
- Møtte til studiestart
- 206
- 2025
- Søknader per plass
- 17,8
- søknader delt på studieplassene
| År | Søkere | Møtte | Per plass |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2 029 | 206 | 17,8 |
| 2024 | 2 255 | 190 | 20,7 |
| 2023 | 2 385 | 194 | 23,9 |
| 2022 | 2 587 | 203 | 25,9 |
| 2021 | 2 832 | 206 | 28,3 |
| 2020 | 3 149 | 215 | 31,5 |
| 2019 | 3 031 | 191 | 31,9 |
Hva sier studentene selv?
Studentenes egne svar om Data - bachelor i ingeniørfag ved NTNU. Skala 1–5, der 5 er best. Kilde: Studiebarometeret 2025 (NOKUT).
- Alt i alt fornøyd3,9
- Undervisning3,1
- Faglig miljø3,9
- Sosialt miljø3,8
- Tilbakemelding og veiledning3,2
- Arbeidslivsrelevans3,0
- Studieuke
- 25,7 t
- undervisning + egenstudier
- Undervisning
- 6,9 t
- timer per uke
- Egenstudier
- 18,8 t
- timer per uke
- Betalt arbeid
- 7,4 t
- ved siden av studiet
Basert på 54 svar av 89 spurte (60,7 % svarte) · Trondheim. Der for få har svart, holder NOKUT tallene tilbake, og da gjør vi det også.
Yrker dette kan føre til
Lønn, arbeidsledighet og hvor mange som jobber der – offisielle tall fra SSB og NAV.
Å studere i Trondheim
Hva det koster å bo der, hvor mange studenter som er der, og hva slags sted det er.
Opptakskrav og søknad
Generell studiekompetanse og Matematikk R1 (eller S1 + S2) og R2 og Fysikk 1. (kravkode HING)
- Søknadskode
- 194503
- Studiested
- Trondheim
- Studiets side
- Hos NTNU
Kommer du inn her?
Regn ut skolepoengene og konkurransepoengene dine fra karakterene, gratis og uten innlogging, og sammenlign med grensene over. Vi simulerer også opptakssjansen din mot historikken.
Regn ut poengene dineEmnene studentene tar
Emnene kandidatene på Data - bachelor i ingeniørfag gikk opp i de siste 5 årene, størst først. Hentet fra karakterstatistikken, så dette er hva folk faktisk tok – ikke studieplanen. Trykk for karakterfordeling og strykprosent.
- IDATT2101Algoritmer og datastrukturer7,5 sp488 kandidater
- IDATT2104Nettverksprogrammering7,5 sp473 kandidater
- IDATT2202Operativsystemer7,5 sp473 kandidater
- ISTT1003Statistikk7,5 sp457 kandidater
- IDATT2105Full-stack applikasjonsutvikling7,5 sp449 kandidater
- HMS0002HMS-kurs for 1. årsstudenter433 kandidater
- IDATT2106Systemutvikling 2 med smidig prosjekt7,5 sp427 kandidater
- INFT2503C++ for programmerere7,5 sp417 kandidater
- INGT2300Ingeniørfaglig systemtenkning10,0 sp364 kandidater
- IDATT2900Bacheloroppgave20,0 sp332 kandidater
- EXPH0600Examen philosophicum for ingeniørfag7,5 sp323 kandidater
- IMAT2021Matematiske metoder 2 for Dataingeniør10,0 sp315 kandidater
Ofte stilte spørsmål
Hva er poenggrensen for Data - bachelor i ingeniørfag ved NTNU?
I 2026 var poenggrensen 45,3 i ordinær kvote og 44,9 i kvoten for førstegangsvitnemål. Grensen settes av søkerne hvert år og er ingen garanti for neste opptak.
Hvor mange studieplasser har Data - bachelor i ingeniørfag?
114 studieplasser var lyst ut i 2025 (kilde: Samordna opptak via HK-dir).
Hvilke opptakskrav gjelder for Data - bachelor i ingeniørfag?
Generell studiekompetanse og Matematikk R1 (eller S1 + S2) og R2 og Fysikk 1. (kravkode HING).
Hvordan har poenggrensen utviklet seg?
I perioden 2019–2026 har grensen i ordinær kvote vært høyest i 2023 (58,4). I 2026 var grensen 45,3 i ordinær kvote – ned fra 50,5.
Samme fag ved andre læresteder
Flere studier innen teknologi og ingeniørfag ved NTNU
Kilde og forbehold
HK-dir DBH tabell 370 (Samordna opptak / NOM), 2018–2025. «Alle kvalifiserte» betyr at alle med godkjent søknad fikk plass det året. Tallene er etter suppleringsopptaket.
2026 og fagkravet kommer fra Samordna opptak (studiekode 194503), hentet 2026-09-03. DBH fører årets opptak først utpå høsten, så uten SO ville siden vist fjorårets tall som om de var ferske. Der begge kildene har en reell grense for det samme året, er de sammenlignet og like – det er slik koblingen mellom dem er bekreftet.
Poenggrenser settes av søkerne i hvert opptak. Historikk er ingen garanti for neste år.
Har du råd til å studere?
Basislånet fra Lånekassen er 2026–2027s sats, og inntil 40 prosent av det blir stipend – 15 prosent følger studiepoengene du består, resten kommer med fullført grad. Legg inn karakterene dine, så regner vi ut hvor mye det blir for deg, og setter det opp mot SIFOs referansebudsjett måned for måned.
Stipend, lån og budsjett
