Årsstudium i IT
OsloMet – storbyuniversitetet · Oslo · IT og informatikk · ÅRSIT
Ordinær kvote (2026)
58,3
Førstegangsvitnemål
31,6
Studieplasser (2025)
45
Fagkrav
Ingen utover studiekompetanse
Om studiet
Årsstudium i IT ved OsloMet – storbyuniversitetet tilhører fagområdet it og informatikk og lyste ut 45 studieplasser i 2025. I 2026 var grensen 58,3 i ordinær kvote – opp fra 56,5. Høyeste grense i perioden 2021–2026 var 59,6 (2023).
Poenggrenser 2021–2026
| År | Ordinær kvote | Førstegangsvitnemål | Plasser |
|---|---|---|---|
| 2026 | 58,3 | 31,6 | – |
| 2025 | 56,5 | 30,0 | 45 |
| 2024 | 59,1 | 37,5 | 45 |
| 2023 | 59,6 | 44,2 | 20 |
| 2022 | 58,3 | 45,1 | 20 |
| 2021 | Alle kvalifiserte | Alle kvalifiserte | 51 |
Alle poenggrenser 2026, for hvert studium i hovedopptaket.
58,3 var høyere enn 84 % av de 498 studiene som fikk en poenggrense i 2026-opptaket. 858 studier tok inn alle kvalifiserte søkere. Grensen holdt seg fra hovedopptaket i juli til etter suppleringsopptaket – ingen plasser ble ledige for søkere lenger ned på lista.
Hvor mange søkte Årsstudium i IT?
Søknader som nevnte studiet – ikke bare de som hadde det som førstevalg. En søker kan føre opp flere studier. Kilde: HK-dir (DBH).
- Søkere 2025
- 1 105
- søknader som nevnte studiet
- Møtte til studiestart
- 43
- 2025
- Søknader per plass
- 24,6
- søknader delt på studieplassene
| År | Søkere | Møtte | Per plass |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 105 | 43 | 24,6 |
| 2024 | 1 282 | 45 | 28,5 |
| 2023 | 1 334 | 35 | 66,7 |
| 2022 | 1 222 | 35 | 61,1 |
| 2021 | 2 500 | 33 | 49,0 |
Yrker dette kan føre til
Lønn, arbeidsledighet og hvor mange som jobber der – offisielle tall fra SSB og NAV.
Å studere i Oslo
Hva det koster å bo der, hvor mange studenter som er der, og hva slags sted det er.
Opptakskrav og søknad
Generell studiekompetanse. Samordna opptak fører ingen spesielle fagkrav på dette studiet – du trenger ingen bestemte programfag fra videregående.
- Søknadskode
- 215620
- Studiested
- Oslo
- Studiets side
- Hos OsloMet
Kommer du inn her?
Regn ut skolepoengene og konkurransepoengene dine fra karakterene, gratis og uten innlogging, og sammenlign med grensene over. Vi simulerer også opptakssjansen din mot historikken.
Regn ut poengene dineEmnene studentene tar
Emnene kandidatene på Årsstudium i IT gikk opp i de siste 5 årene, størst først. Hentet fra karakterstatistikken, så dette er hva folk faktisk tok – ikke studieplanen. Trykk for karakterfordeling og strykprosent.
- DATA1200Webutvikling og inkluderende design5,0 sp152 kandidater
- DAPE1400Programmering10,0 sp138 kandidater
- DATA1100Teknologi og samfunn for programmerere5,0 sp136 kandidater
- ADTS1600Interaksjonsdesign og prototyping10,0 sp136 kandidater
- DATA1500Databaser10,0 sp88 kandidater
- DATA1700Webprogrammering10,0 sp82 kandidater
- ADSE3200Visualisering10,0 sp67 kandidater
- ADSE1310Internet of Things10,0 sp20 kandidater
Ofte stilte spørsmål
Hva er poenggrensen for Årsstudium i IT ved OsloMet?
I 2026 var poenggrensen 58,3 i ordinær kvote og 31,6 i kvoten for førstegangsvitnemål. Grensen settes av søkerne hvert år og er ingen garanti for neste opptak.
Hvor mange studieplasser har Årsstudium i IT?
45 studieplasser var lyst ut i 2025 (kilde: Samordna opptak via HK-dir).
Hvilke opptakskrav gjelder for Årsstudium i IT?
Generell studiekompetanse. Samordna opptak fører ingen spesielle fagkrav på dette studiet, så du trenger ingen bestemte programfag fra videregående.
Hvordan har poenggrensen utviklet seg?
I perioden 2021–2026 har grensen i ordinær kvote vært høyest i 2023 (59,6). I 2021 kom alle kvalifiserte inn. I 2026 var grensen 58,3 i ordinær kvote – opp fra 56,5.
Samme fag ved andre læresteder
Flere studier innen it og informatikk ved OsloMet
Kilde og forbehold
HK-dir DBH tabell 370 (Samordna opptak / NOM), 2018–2025. «Alle kvalifiserte» betyr at alle med godkjent søknad fikk plass det året. Tallene er etter suppleringsopptaket.
2026 og fagkravet kommer fra Samordna opptak (studiekode 215620), hentet 2026-09-03. DBH fører årets opptak først utpå høsten, så uten SO ville siden vist fjorårets tall som om de var ferske. Der begge kildene har en reell grense for det samme året, er de sammenlignet og like – det er slik koblingen mellom dem er bekreftet.
Poenggrenser settes av søkerne i hvert opptak. Historikk er ingen garanti for neste år.
Har du råd til å studere?
Basislånet fra Lånekassen er 2026–2027s sats, og inntil 40 prosent av det blir stipend – 15 prosent følger studiepoengene du består, resten kommer med fullført grad. Legg inn karakterene dine, så regner vi ut hvor mye det blir for deg, og setter det opp mot SIFOs referansebudsjett måned for måned.
Stipend, lån og budsjett
