ADM300: Foretaksstrategi
- Snitt (beståtte)
- 3,31C
- Stryk
- 4,9 %
- Kandidater
- 2 243
- År
- 2010–2025
H2025
snitt 3,93 blant beståtte
3,70 med stryk
120 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,31
- Snitt med stryk
- 3,14
- Strykprosent
- 4,9 %
- Med bokstavkarakter
- 2 243
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 947 | 45 % | 3,45 | 2,9 % |
| Menn | 1 170 | 55 % | 3,23 | 3,0 % |
Av 2 117 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2010–2025.
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 124 | 3,90 (B) | 6 % |
| 2024 | 164 | 3,84 (B) | 10 % |
| 2023 | 174 | 3,45 (C) | 7 % |
| 2022 | 159 | 3,55 (B) | 9 % |
| 2021 | 199 | 3,57 (B) | 9 % |
| 2020 | 123 | 3,43 (C) | 11 % |
| 2019 | 78 | 3,36 (C) | 6 % |
| 2018 | 125 | 3,48 (C) | 4 % |
| 2017 | 109 | 3,37 (C) | 3 % |
| 2016 | 155 | 3,70 (B) | 2 % |
| 2015 | 111 | 3,90 (B) | 0 % |
| 2014 | 109 | 2,90 (C) | 0 % |
| 2013 | 159 | 2,76 (C) | 3 % |
| 2012 | 157 | 2,69 (C) | 0 % |
| 2011 | 145 | 2,65 (C) | 3 % |
| 2010 | 152 | 2,58 (C) | 2 % |
Ofte stilte spørsmål om ADM300
Hva er snittkarakteren i ADM300 ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk?
Snittet blant beståtte er 3,31, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 243 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ADM300?
4,9 % av kandidatene har strøket i ADM300 ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk i perioden 2010–2025.
Hvilken karakter er vanligst i ADM300?
Den vanligste karakteren i ADM300 er C (31 % av kandidatene), og 42 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ADM300?
ADM300 Foretaksstrategi gir 7,5 studiepoeng ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk.
Hvem tar ADM300?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Bachelor i økonomi og administrasjon294 kandidater · 35 %
- Bachelor i logistikk og SCM137 kandidater · 16 %
- Årsstudium i organisasjon og personalledelse102 kandidater · 12 %
- Bachelor i Sport Management90 kandidater · 11 %
- Bachelor i bærekraftig logistikk og sirkulær økonomi76 kandidater · 9 %
- Bachelor i politikk, juss og administrasjon73 kandidater · 9 %
Hvor fører ADM300?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ADM300?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ADM-emner ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk
Emner studentene på ADM300 også tar
- MAT100 Anvendt matematikk 3 419 kandidater
- SØK200 Mikroøkonomi 2 301 kandidater
- MAT110 Anvendt statistikk 2 947 kandidater
- BØK300 Finansiell- og økonomisk styring 1 137 kandidater
- BØK105 Finansregnskap 1 2 981 kandidater
- SØK100 Makroøkonomi 1 169 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2010–2025 har 2 243 kandidater tatt ADM300 (Foretaksstrategi) ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk. Snittkarakteren blant beståtte er 3,31 (C), den vanligste karakteren er C, og 42 % ender på A eller B. 4,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,90 (B) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

