BØK105: Finansregnskap 1
- Snitt (beståtte)
- 2,32D
- Stryk
- 22,5 %
- Kandidater
- 2 981
- År
- 2014–2025
H2025
snitt 2,58 blant beståtte
2,21 med stryk
233 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,32
- Snitt med stryk
- 1,80
- Strykprosent
- 22,5 %
- Med bokstavkarakter
- 2 981
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 188 | 41 % | 2,32 | 23,4 % |
| Menn | 1 688 | 59 % | 2,24 | 23,3 % |
Av 2 876 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 266 | 2,50 (C) | 21 % |
| 2024 | 315 | 2,61 (C) | 28 % |
| 2023 | 266 | 2,28 (D) | 34 % |
| 2022 | 176 | 2,26 (D) | 21 % |
| 2021 | 294 | 2,44 (D) | 14 % |
| 2020 | 247 | 1,80 (D) | 21 % |
| 2019 | 261 | 1,97 (D) | 21 % |
| 2018 | 211 | 2,24 (D) | 24 % |
| 2017 | 254 | 2,38 (D) | 15 % |
| 2016 | 220 | 2,66 (C) | 19 % |
| 2015 | 253 | 2,19 (D) | 28 % |
| 2014 | 218 | 2,44 (D) | 22 % |
Ofte stilte spørsmål om BØK105
Hva er snittkarakteren i BØK105 ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk?
Snittet blant beståtte er 2,32, som tilsvarer bokstavkarakteren D. Tallet er basert på 2 981 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BØK105?
22,5 % av kandidatene har strøket i BØK105 ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i BØK105?
Den vanligste karakteren i BØK105 er E (26 % av kandidatene), og 15 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BØK105?
BØK105 Finansregnskap 1 gir 7,5 studiepoeng ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk.
Hvem tar BØK105?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Bachelor i økonomi og administrasjon311 kandidater · 24 %
- Bachelor i marin logistikk og økonomi256 kandidater · 20 %
- Bachelor i logistikk og SCM246 kandidater · 19 %
- Bachelor i petroleumslogistikk og økonomi175 kandidater · 13 %
- Bachelor i bærekraftig logistikk og sirkulær økonomi105 kandidater · 8 %
- Årsstudium i bedriftsøkonomi93 kandidater · 7 %
- Årsstudium i juss og økonomi64 kandidater · 5 %
- Bachelor i IT og digitalisering7 kandidater · 1 %
Hvor fører BØK105?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i BØK105?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere BØK-emner ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk
Emnekoden BØK105 ved andre læresteder
- Universitetet i Stavanger 1 212 kandidater
Emner studentene på BØK105 også tar
- ADM120 Marketing 2 428 kandidater
- MAT100 Anvendt matematikk 3 419 kandidater
- SØK200 Mikroøkonomi 2 301 kandidater
- MAT110 Anvendt statistikk 2 947 kandidater
- SCM200 Lager- og produksjonsplanlegging 2 328 kandidater
- ADM300 Foretaksstrategi 2 243 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 2 981 kandidater tatt BØK105 (Finansregnskap 1) ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk. Snittkarakteren blant beståtte er 2,32 (D), den vanligste karakteren er E, og 15 % ender på A eller B. 22,5 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,50 (C) – ned fra 2,61 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

