SCM500: International Transportation and Distribution
- Snitt (beståtte)
- 3,59B
- Stryk
- 1,3 %
- Kandidater
- 898
- År
- 2010–2025
H2025
snitt 3,83 blant beståtte
3,63 med stryk
56 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,59
- Snitt med stryk
- 3,54
- Strykprosent
- 1,3 %
- Med bokstavkarakter
- 898
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 329 | 41 % | 3,55 | 0,0 % |
| Menn | 467 | 59 % | 3,59 | 0,0 % |
Av 796 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2010–2025.
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 56 | 3,83 (B) | 5 % |
| 2024 | 57 | 3,70 (B) | 0 % |
| 2023 | 66 | 4,14 (B) | 5 % |
| 2022 | 47 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2021 | 62 | 4,03 (B) | 0 % |
| 2020 | 45 | 3,38 (C) | 7 % |
| 2019 | 68 | 3,79 (B) | 0 % |
| 2018 | 59 | 3,76 (B) | 0 % |
| 2017 | 57 | 3,72 (B) | 0 % |
| 2016 | 57 | 3,54 (B) | 0 % |
| 2015 | 68 | 3,38 (C) | 4 % |
| 2014 | 74 | 2,82 (C) | 0 % |
| 2013 | 40 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2012 | 64 | 3,55 (B) | 0 % |
| 2011 | 45 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2010 | 33 | 3,70 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om SCM500
Hva er snittkarakteren i SCM500 ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk?
Snittet blant beståtte er 3,59, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 898 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SCM500?
1,3 % av kandidatene har strøket i SCM500 ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk i perioden 2010–2025.
Hvilken karakter er vanligst i SCM500?
Den vanligste karakteren i SCM500 er B (46 % av kandidatene), og 57 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SCM500?
SCM500 International Transportation and Distribution gir 7,5 studiepoeng ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk.
Hvem tar SCM500?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører SCM500?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i SCM500?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere SCM-emner ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk
- SCM200 Lager- og produksjonsplanlegging
- SCM110 Innføring i SCM
- SCM702 Purchasing and Supply Theory
- SCM305 Applied Decision Analysis
- SCM301 HMS og beredskapslogistikk
- SCM200000 Innføring i Sypply Chain Management
- SCM300 Survey Design
- SCM130 Prinsipper i verdikjedeledelse
- SCM120 Prinsipper i verdikjedeledelse
- SCM703 Applied Supply Chain Management
Emner studentene på SCM500 også tar
- LOG505 Innkjøpsledelse og forhandling 2 727 kandidater
- MAT100 Anvendt matematikk 3 419 kandidater
- LOG500 Styringsmodeller i logistikk 981 kandidater
- ADM120 Marketing 2 428 kandidater
- LOG220 Innføring i bedriftsøkonomi 374 kandidater
- MAT110 Anvendt statistikk 2 947 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2010–2025 har 898 kandidater tatt SCM500 (International Transportation and Distribution) ved Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk. Snittkarakteren blant beståtte er 3,59 (B), den vanligste karakteren er B, og 57 % ender på A eller B. 1,3 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,83 (B) – opp fra 3,70 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

